Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

3 ognisko koronawirusa u norek: czy ferma będzie zlikwidowana?

To już trzecie ognisko SARS-CoV-2, które wyznaczono na fermie norek. Tym razem wirus pojawił się w gospodarstwie położonym w woj. kujawsko-pomorskim. Czy 25 tys. norek zostanie zabitych?

Dorota Kolasińska1 grudnia 2021, 09:52

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował wczoraj, że wyznaczono trzecie ognisko SARS-CoV-2 w gminie Nakło w woj. kujawsko-pomorskim. Obecnie utrzymywane jest tam około 25 tys. norek. Podczas rutynowych badań, w których pobiera się wymazy z jamy nosowo-gardłowej od 20 zwierząt, wykryto wirusa u jednej z norek.

Gdyby wydarzyło się to na początku roku bieżącego, norki podobnie jak w przypadku pierwszego wyznaczonego ogniska w 2021 r. w powiecie kartuskim w woj. pomorskim (31 stycznia 2021 r.) zostałyby wybite co do jednej sztuki. Drugie ognisko w tym roku wyznaczono w powiecie bialskim w woj. lubelskim na dwóch fermach (37 tys. norek).

Na szczęście od sierpnia br. weszły nieco łagodniejsze przepisy, bowiem zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 sierpnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek, w gospodarstwie należy wprowadzić niezwłoczne objęcie wszystkich norek odosobnieniem, strzeżeniem oraz obserwacją, a inaczej po prostu kwarantanną. Powiatowy Lekarz Weterynarii po przeprowadzeniu dokładnych badań stwierdzi, ile ona potrwa. W tym czasie zwierzęta nie mogą opuszczać fermy, a na terenie obiektu obowiązują wprowadzone przez danego powiatowego przepisy związane z wzmożoną bioasekuracją.

Jednak… jeżeli po kolejnych, dwukrotnie przeprowadzonych badaniach (nie wcześniej niż po 90 dniach od nałożenia kwarantanny w odstępie 14 dni) nadal w gospodarstwie będzie obecny wirus, powiatowy lekarz weterynarii nakazuje niezwłoczne zabicie pod nadzorem urzędowym wszystkich norek w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się choroby.

Nie tylko w tej sytuacji powiatowy może nakazać wybicie zwierząt. Gdy w gospodarstwie stwierdzi, że dochodzi do niestosowania sposobu odosobnienia norek lub występowania zakażeń wirusem SARS-CoV-2 u osób mających kontakt z norkami w gospodarstwie także może zadecydować o wybiciu całej fermy.

W połowie listopada pisaliśmy o tym, że w Kolumbii Brytyjskiej od 2025 .r zostaną zlikwidowane wszystkie hodowle norek (prowincja Kanady). Powodem tak restrykcyjnych działań ma być zagrożenie dotyczące rozprzestrzeniania wirusa Covid-19. Hodowcy będą odwoływać się od tej decyzji, a tymczasem obrońcy praw zwierząt świętują. Zdecydowano się na ten kontrowersyjny krok, ze względu na to, że podejrzewa się, że w organizmie norek może zajść mutacja wirusa, a ten który opuści jej ciało może być jeszcze bardziej niebezpieczny, niż ten, który obecnie w dalszym ciągu szaleje w światowej populacji ludzi.

oprac. dkol na podst. GIW

fot. poglądowePicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)