Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Protesty we Francji: grupy ekologiczne przeciwko budowie zbiorników wodnych. Rolnicy chcą ratować swoje pola

Obrazek

We Francji w ostatnią sobotę 25 marca 2023 roku tysiące obywateli rozpoczęło demonstrację przeciwko budowie zbiorników wodnych, które miały być przeznaczone dla rolnictwa. Doszło nawet do przemocy w pobliżu Saint-Soline w zachodnio-francuskim departamencie Deux-Sèvres.

Patrycja Bernat28 marca 2023, 15:17
Konflikt trwa od miesięcy i spowodowany jest budową 16 dużych zbiorników wodnych przez spółdzielnie zrzeszającą ponad 400 rolników. Pola członków spółdzielni mają być nawadniane wodą, pochodzącą z tych zbiorników w okresie suszy.

Tej praktyce sprzeciwia się m.in. stowarzyszenie drobnych rolników Confédération paysanne, oraz grupy ekologiczne Les Soulèvements de la Terre i Bassines Non Merci. Protest został zorganizowany, mimo że władze wprowadziły zakaz zgromadzeń. W czasie zamieszek doszło nawet strzelania w funkcjonariuszy fajerwerkami i rzucania w nich koktajlami Mołotowa.


Rolnicy chcą mieć możliwość ratowania swoich upraw

Hasłem demonstracji jest „Ani jednego rezerwuaru”, przeciwni budowie zbiorników jako argumentu używają sprywatyzowanie dobra publicznego. Rolnicy natomiast postrzegają zbiorniki wodne jako sposób na uratowanie swoich upraw, a tym samym zbiorów plonów w okresach suszy i wzrostu temperatur, które zachodzą z powodu zmian klimatu.Takie zbiorniki wodne mają być napełniane wodą w okresie zimowym, gdy poziom wód gruntowych jest wysoki.na podst. agrarheute/reuters/
Fot: twitter-JoanieLemercier


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)