Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zniesienie kontroli weterynaryjnej ukraińskich towarów rolnych

Obrazek

Kontrola weterynaryjna ukraińskich produktów rolnych przewożonych przez Polskę do portów w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu, Szczecinie lub do innych krajów, została zniesiona z dniem 9 marca 2023 roku. Uproszczona procedura będzie obowiązywać na wszystkich punktach kontrolnych na granicy ukraińsko-polskiej, które pracują dla przejścia transportu towarowego – podaje Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy.

Maryia Khamiuk19 marca 2023, 10:23
W ostatnich tygodniach pojawiały się informacje o spowolnionym przepływie produktów rolnych przez ukraińsko-polską granice, co wynikało głównie ze względu na wzmożoną kontrolę weterynaryjną. Aby zapobiec kolejkom na granicy oraz opóźnieniom w dostawach, Polska wraz z Ukrainą podpisały wspólne porozumienie w sprawie zniesienia kontroli weterynaryjnej ukraińskich towarów rolnych, które przejeżdżają przez Polskę w ramach tranzytu do polskich portów czy do innych krajów.

Polska zastrzega sobie prawo zwrotu

Według Ministerstwa przedstawiciel Państwowej Służby Celnej Ukrainy umieści dodatkową pieczęć w kolumnie 2 faktury CMR w punkcie kontrolnym dla ładunku, który jest w tranzycie do polskich portów lub innych krajów. Konieczność dodatkowej pieczęci jest określana przez przedstawiciela Państwowej Służby Celnej Ukrainy na podstawie listy towarów (kodów) i odbiorcy określonego na fakturze CMR. Przewoźnik powinien przedstawić inspektorom celnym Polski międzynarodowy list przewozowy CMR z dodatkową pieczęcią. Jeżeli jednak w kolumnie 2 faktury CMR nie ma dodatkowej pieczęci, a towar znajduje się w wykazie towarów (kodów) i następuje tranzyt przez terytorium Polski, strona Polska zastrzega sobie prawo zwrotu takiej ciężarówki na terytorium Ukrainy. Ponadto po stronie polskiej ciężarówki z towarami tranzytowymi zostaną zapieczętowane po kontroli granicznej i celnej.

Zobacz także: Umowa zbożowa - Rosja chce przedłużenia umowy tylko o 60 dni

Ministerstwo Polityki Rolnej Ukrainy dodało, że jeśli kolejowy list przewozowy (SMGS, CIM lub CIM/SMGS) wskazuje odbiorcę zlokalizowanego w porcie Gdańsk, Gdynia, Świnoujście, Szczecin lub w innym państwie członkowskim UE, towar nie będzie podlegał kontroli weterynaryjnej przez Polskę.

W przypadku, gdy towary są przewożone przez Polskę, ale list przewozowy wskazuje odbiorcę, który przeładowuje na terytorium Polski z wagonów ukraińskich do europejskich, zastosowanie uproszczonej procedury jest możliwe po przedstawieniu umowy (lub innego dokumentu) z europejskim przewoźnikiem poświadczającym, że ten ładunek jest przewożony do polskich portów lub innych krajów. Resort jednak podkreślił, że nie ma dodatkowego wymogu plombowania samochodów, ponieważ odbywa się ono zgodnie z istniejącymi wymaganiami technicznymi. 


Mkh na podst. Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej
fot. envato.elementsPicture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)