Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Abonament RTV za słuchanie radia w ciągniku: czy rolnik musi zapłacić?

Obrazek

Słuchasz radia w czasie pracy na polu? Zgodnie z obowiązującym prawem, za posiadanie radioodbiornika istnieje obowiązek opłaty abonamentu RTV według stawek KRRiT. Ile zapłacimy w tym roku za radio, a ile za dodatkowy sprzęt? Kto nie musi płacić?

Aneta Lewandowska18 stycznia 2022, 12:19

Radio w czasie pracy

Słuchając radia w pracy w polu lub w drodze czas mija przyjemniej, jednak nie ma nic za darmo. Bez znaczenia, czy korzystamy z odbiornika w domu czy w maszynie rolniczej – istnieje comiesięczny obowiązek opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała cennik abonamentowy na nowy 2022 rok. Zapłacić można jedynie za odbiór radiowy, ale nie tylko – należy opłacić każdy sprzęt radiofoniczny i telewizyjny.

Stawki na nowy rok

W 2022 r. abonament nie podrożał, ale przy opłaceniu go trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Odbiorniki rtv należy zarejestrować. Można to zrobić w placówkach Poczty Polskiej S.A. lub na stronie internetowej Poczty Polskiej w terminie 14. dni od momentu zakupu.

Osoby fizyczne, czyli rolnicy indywidualni, płacą raz, niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym, samochodzie lub maszynie rolniczej. Firmy i instytucje, a więc rolnicy prowadzący działalność gospodarczą, płacą za każdy używany odbiornik radiofoniczny i telewizyjny. 

Kto jest zwolniony z opłat abonamentowych?

wyjątki od obowiązku opłacania abonamentu:

  • Dla osób, które ukończyły 75 rok życia,

  • Dla osób zaliczonych do I grupy inwalidzkiej,

  • Dla weteranów będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi,

  • Dla osób, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Osoby uprawnione do zwolnienia z opłat muszą przedstawić dokument potwierdzający zwolnienie w urzędzie Poczty Polskiej.

Abonament trzeba opłacić z góry, do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego, za pośrednictwem Poczty lub banku.

oprac. al na podst. KRRiT
fot. EnvatoElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)