Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Agresja Rosji na Ukrainę zmieniła sytuację - natychmiast zawiesić Zielony Ład

Obrazek

Bezprecedensowa sytuacja wymaga bezprecedensowych działań. Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych zaapelowała do Komisji Europejskiej o odłożenie wejścia w życie reform Europejskiego Zielonego Ładu oraz zawieszenie funkcjonowania Europejskiego Systemu Handlu Emisjami – ETS.

wk2 marca 2022, 09:53

Zdaniem organizacji branżowych do czasu trwałego ustabilizowania się cen energii KE powinna zrezygnować ze wszystkich czynników, które przyczyniają się do jej dalszego wzrostu oraz zagrażają suwerenności żywnościowej Europy.

Agresja zmienia sytuację

Tymczasem agresja Rosji na Ukrainę może doprowadzić do jeszcze większego zaostrzenia kryzysu związanego z cenami energii. Rozpoczęcie działań wojennych już wpłynęło na notowania gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla. FBZPR przypomniała, że jeszcze przed rozpoczęciem konfliktu sektor rolny stał się ofiarą rosyjskich manipulacji na rynku gazu, wynikającej z niespotykanej dotąd skali wzrostów cen gazu ziemnego, który jest głównym surowcem wykorzystywanym do produkcji nawozów. Już wtedy ceny nawozów były nie do zaakceptowania przez rolników i stawiały pod znakiem zapytania rozpoczęcie sezonu aplikacyjnego. Wojna doprowadzi do dalszego pogorszenia tej sytuacji.

Zawiesić Zielony Ład

- W związku z tym uważamy, że Komisja Europejska powinna w trybie natychmiastowym zdecydować o zawieszeniu wszelkich procedowanych reform, których efektem może być dalszy wzrost kosztów produkcji. Zmiany związane ze strategią „Od pola do stołu”, strategią „Bioróżnorodności” oraz pakietem Fit for 55 niewątpliwie będą miały takie negatywne oddziaływanie. Zaoszczędzony w ten sposób czas powinien być poświęcony na dokładne przygotowanie oceny skutków wpływu (impact assessment) tych regulacji na europejskie rolnictwo – czytamy w apelu skierowanym do Ursuli von der Leyen przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Nie dla systemu handlu emisjami

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych w pełni poparła także stanowisko polskiego rządu w sprawie funkcjonowania Europejskiego Systemu Handlu Emisjami – ETS przedstawioną 28 lutego w Brukseli na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady UE ds. energii. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała wtedy, że Polska postuluje o zawieszenie systemu ETS do czasu normalizacji cen energii i wyjścia z kryzysu. Jej zdaniem aktualna sytuacja rynkowa oraz geopolityczna w bardzo wyraźny sposób obnaża wady systemu EU ETS.

wk

 Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)