Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

AGROunia zablokowała tory na Podkarpaciu: „Nie wyjedzie stąd ani jedna tona nawozu”

Obrazek

Z Woli Baranowskiej codziennie wyjeżdża na Ukrainę tysiące ton polskich nawozów. W kraju natomiast ich brakuje, a jak już są to za horrendalne stawki. Jak mówią rolnicy, państwo doprowadza ich do ruiny, dlatego działacze z AGROunii mając już dość bierności polskiego rządu, blokuje dziś torowisko na Podkarpaciu.

Dominika Mulak14 października 2021, 11:21
- Jesteśmy w największym miejscu przeładunkowym polskich nawozów, które wyjeżdżają w tej chwili na Ukrainę. To tutaj na Podkarpaciu przyjeżdżają co chwilę składy, tiry, dziesiątki tirów, polskich nawozów z polskich zakładów - mówił Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. Jak dodał, z informacji wynika, że rocznie w Woli Baranowskiej przeładowywane jest 100 tys. ton nawozów.

- Dlaczego wywozicie nawozy za granicę, zamiast sprzedać je polskim rolnikom? - tłumnie manifestowali rolnicy.

Rolnicy zrzeszeni w AGROunii blokują dziś torowisko, ponieważ od kilku tygodni ceny mocznika, saletry, czy też polifoski szaleją. Ceny rosną o 200 a nawet 300%. Jak podkreśla Michał Kołodziejczak, właśnie dzisiaj, kiedy polskim rolnikom brakuje nawozów muszą je kupować za gigantyczne ceny, a nasz rząd i spółki Skarbu Państwa stoją z założonymi rękami i nijak próbują rozwiązać problem.

- Bierność rządu oraz brak długookresowej strategii spółek Skarbu Państwa doprowadza nas do ruiny. Jednak oprócz tego, że codziennie upadają setki gospodarstw rolnych, a ludzie tracą pracę i majątki to na tej sytuacji ucierpią wszyscy Polacy - mówił.

Lider AGROunii zwrócił uwagę, że ta sytuacja wpłynie na wzrost cen żywności do kosmicznych rozmiarów. Możemy doświadczyć także niedoboru jedzenia.

- Podczas, gdy europejskie rynki wstrzymały produkcję, by zachować gaz dla swoich obywateli - nasi wykorzystują go na potęgę i co najgorsze sprzedają za granicę. Gdy surowców na rynkach zabraknie - Europa będzie miała i gaz i nasze, polskie nawozy, a my zostaniemy z niczym - mówił Michał Kołodziejczak.

Oglądaj na żywo!
Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)