Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

AgroUnia zapowiada paraliż dróg i Warszawy

Szykuje się gorąca końcówka wakacji i jesień. Najpierw blokady dróg w całym kraju, a potem najazd na Warszawę. W ten sposób rolnicy z AgroUnii będą walczyć o poprawę sytuacji w rolnictwie. - To jest krzyk rozpaczy – mówi Michał Kołodziejczak, lider Agrounii. 

Kamila Szałaj13 sierpnia 2021, 12:29

Bardzo trudna sytuacja na wielu rynkach i brak jakichkolwiek perspektyw na zmiany zmuszają rolników po raz kolejny do wyjścia na ulice. Cierpią przede wszystkim producenci trzody chlewnej, którzy z powodu rozprzestrzeniającego się ASF nie mają gdzie sprzedać swoich zwierząt. Problemy ze zbytem mają także producenci warzyw. 

- Sytuacja na polskiej wsi jest tragiczna, więc ruszamy do działania. 24 i 25 sierpnia będziemy blokować drogi w kilku miejscach w całym kraju. Blokady będą trwały 24 godziny, a w niektórych przypadkach nawet 48. To jest krzyk rozpaczy – powiedział dziś Michał Kołodziejczak, lider Agrounii podczas specjalnej konferencji prasowej w Warszawie. Dodał, że listę miejsc, w których odbędą się strajki przedstawi w przyszłą środę.

Blokada dróg, najazd na Warszawę

Kołodziejczak zapowiedział też, że jesienią zostanie zorganizowany marsz rolników na Warszawę. 

- Będziemy bardziej radykalni niż do tej pory. Zabawa się skończyła, nie będzie miło. Musimy pogonić tych, którzy niszczą polską wieś i jej tradycję – podkreślił Kołodziejczak.

Do protestów przyłączają się także inne organizacje rolnicze. "Premier udaje, że nie widzi problemu”

Kołodziejczak wypomniał premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że nie interesuje się sprawami polskiej wsi i nie podejmuje dialogu.

- Premier udaje, że nie widzi problemu, a rolnicy nie wiedzą, co robić, nie mają komu sprzedawać swoich produktów. Producenci trzody nie mogą sprzedać świń, a tylko w tym tygodniu przyjechało z zagranicy kilkadziesiąt tirów zwierząt, głównie z Niemiec i z Litwy.  Na polskiej wsi jest rozpacz, jest drożyzna, jest brak perspektyw. Supermarkety w Polsce nie chcą kupować zdrowego mięsa ze stref ASF. A to przekłada się na zanik produkcji mięsa. Tylko w ostatnim półroczu zanotowaliśmy spadek o pół miliona sztuk świń. Problem ten dotyczy także producentów warzyw - wyjaśnił lider AgroUnii.

Lato pod znakiem protestów

To nie pierwsze protesty AgroUnii tego lata. Poprzednie blokady dróg odbyły się pod koniec lipca i na początku sierpnia Srocku i Rękoraju pod Piotrkowem Trybunalskim. Rolnicy strajkowali także wspólnie z rybakami na Helu

Kamila Szałaj, fot. FB AgroUniaPicture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)