Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Andrzej Duda podpisał ustawę o „podatku cukrowym”.

Obrazek
Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą, która zakłada wprowadzenie podatku od słodzonych napojów. Wejdzie ona w życie od 1 stycznia przyszłego roku. Zdrożeje też alkohol wysokoprocentowy w małych butelkach - tzw. małpki.
Dorota Kolasińska28 sierpnia 2020, 13:02
Pierwszy raz projekt ustawy zapowiadającej wprowadzenie podatku od słodzonych napojów pojawił się w grudniu 2019 roku. Ostatecznie została ona przyjęta przez Sejm 14 lutego 2020 roku. Została co prawda odrzucona przez Senat, jednak mająca większość sejmową Zjednoczona Prawica mogła bez problemu odrzucić senackie weto. Pierwotnie miał on wejść w życie jeszcze w pierwszej połowie roku, jednak ostatecznie datę tę przesunięto na 1 lipca.

Jednak w tamtym czasie wybuchła pandemia koronawirusa i pomysł trafił do sejmowej „zamrażarki”. Leżał w niej do lipca, gdy plan wprowadzenia nowego podatku znów trafił na tapetę. Zapisy projektu ustawy zakładały, że opłata, którą zapłacić będą musieli producenci, zostanie podzielona na dwie części. Stałą – w wysokości 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej i 10 gr za dodatek kofeinyk lub tauryny oraz kolejnych 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 g na 100 ml, w przeliczeniu na litr napoju.

Problem w tym, że gdy Ministerstwo Zdrowia powróciło do pomysłu wprowadzenia nowej daniny, data jej wprowadzenia zapisana w projekcie już minęła. Teoretycznie należało więc przeprowadzić całą ścieżkę od nowa, jednak głosami posłów ZP zdecydowano się na niespotykane wcześniej rozwiązanie – nowelizację ustawy, która nie weszła do porządku prawnego. Ten ruch krytykowała całą branża spożywcza.

Ostatecznie ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów kon­sumentów, bo tak brzmi jej pełna nazwa, trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który złożył pod nią podpis. Wejdzie w życie 1 stycznia przyszłego roku. Warto dodać, że ustawa zakłada taże wprowadzenie dodatkowej opłaty za sprzedaż alkoholu wysokoprocentowego w małych butelkach (do 300 ml). Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego właśnie  opakowaniach o objętości do 300 ml. Oznacza to, że 200 ml alkoholu o mocy 40 proc. zdrożeje o ok. 2 zł.

Źródło: Wiadomości Handlowe 


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)