Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie

Obrazek

Wczoraj odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, w której zmierzyli się: kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda oraz urzędujący prezydent Bronisław Komorowski, popierany przez Platformę Obywatelską.

Bartłomiej Czekała25 maja 2015, 09:09

Wyniki tych wyborów miały być znane wczoraj o 21:00, ale w jednej z obwodowych komisji wyborczych głosowanie zostało wydłużone o 1,5 godziny z uwagi na śmierć 80-letniej kobiety w lokalu wyborczym. W związku z tym Państwowa Komisja Wyborcza przedłużyła ciszę wyborczą do godz. 22:30 i dopiero wtedy zostały ogłoszone sondażowe wyniki wyborów prezydenckich. Badanie exit poll przeprowadzone przez IPSOS wskazało na 53% głosów oddanych na Andrzeja Dudę i 47% głosów oddanych na Bronisława Komorowskiego. Opubilkowane kilka godzin później wyniki badania late poll skorygowały te dane do odpowiednio 52% i 48%. Według sondażu IPSOS frekwencja wyborcza wyniosła 55,5%.

Wprawdzie są to sondażowe wyniki, ale błąd statystyczny w przypadku tego badania wynosi 1% dla każdego z kandydatów, więc wszystko wskazuje na to, że zwycięzca nie powinien ulec zmianie. Państwowa Komisja Wyborcza czeka teraz na to, aż z całego kraju spłyną cząstkowe wyniki z poszczególnych okręgowych komisji wyborczych. Oficjalne wyniki wyborów poznamy najprawdopodobniej dzisiaj późnym wieczorem. Jeżeli potwierdzą one wyniki sondażowe, to najprawdopodobniej prezydent-elekt zostanie zaprzysiężony 6 sierpnia br. 

Ciekawe w sondażowych wynikach tych wyborów jest poparcie jakie obaj kandydaci uzyskali wśród mieszkańców wsi. Badanie late poll wskazało na 62% poparcia wiejskiego elektoratu dla Andrzeja Dudy, a jedynie 38% dla Bronisława Komorowskiego. Biorąc pod uwagę wyrównane poparcie w kraju dla obu kandydatów być może to właśnie wyborcy na wsi zdecydowali o wyborze Andrzeja Dudy na urząd Prezydenta RP. Natomiast frekwencja wyborcza wśród mieszkańców wsi wyniosła 51,7%.

bczPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)