Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Aplikacja suszowa, koniec niższego VAT na paliwo i nawozy, skargi i donosy na rolników. 360 sekund o rolnictwie, odc. 4

Problemy z aplikacją suszową, zmiana terminu naboru wniosków o wsparcie suszowe czy też plaga donosów na rolników. Sporo działo się w rolnictwie w tym tygodniu. Najciekawsze tematy zebrałem dla Was w kolejnym odcinku programu "360 sekund o rolnictwie". Zachęcam do oglądania!

Bartłomiej Czekała10 listopada 2022, 22:00

Temat 1. Problemy z aplikacją suszową

31 października minął termin składania wniosków o szacowanie strat suszowych w aplikacji na stronie gov.pl. Do ostatniej chwili rolnicy próbowali to robić, ale nie wszystkim się udało. Jak informowali nasi Czytelnicy - aplikacja często się zawieszała. Ci, którym udało się mimo wszystko złożyć wniosek w terminie mają kolejny problem - aplikacja nie pozwala pobrać protokołów szacowania strat i ich kalkulacji. A termin składania wniosków mija 15 listopada br. Czy będzie on zatem przedłużony?

Temat 2. Wydłużony termin naboru wniosków o pomoc suszową w ARiMR

Niewielu rolników może się pochwalić bezproblemowym skorzystaniem z rządowej aplikacji suszowej i szybkim otrzymaniem protokołu, który jest wymaganym załącznikiem do wniosku o pomoc suszową. Rolnicy mieli ogromne problemy z zacinającą się aplikacją, nierzetelnym szacowaniem szkód i częstymi błędami. Wielu z nich nie otrzymało nadal protokołu, a termin naboru wniosków miał się zakończyć 15 listopada, co skutkowałoby niezłożeniem wniosku. Resort rolnictwa wydłużył go do 23 listopada br.

3. Koniec rządowej tarczy antyinflacyjnej i niższego VAT na gaz, paliwo rolnicze i nawozy

Z końcem 2022 roku wygasną obniżone stawki VAT na gaz, paliwa silnikowe i nawozy. Rząd twierdzi, że to efekt sprzeciwu Komisji Europejskiej, która nie chce się zgodzić na ich przedłużenie i zapowiada wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej ale w innej formie.

4. Plaga donosów na rolników i kontroli gospodarstw rolnych

Praktyce kontroli gospodarstw rolnych na podstawie sąsiedzkich donosów sprzeciwia się samorząd rolniczy. Chce, by tylko podpisane skargi były rozpatrywane przez rządowe agencji i inspekcje, co pozwoliłoby zatrzymać plagę „obywatelskiej samowolki”.

5. Webinarium o tym jak wdrożyć zrównoważoną produkcję w swoim gospodarstwie i na tym zarobić

Rolnictwo ewoluuje na naszych oczach. Doświadczamy zmian klimatu, nowych przepisów i norm prawnych, innych wymagań konsumentów oraz firm, które skupują i przetwarzają płody rolne. Jak zrozumieć te zmiany, dostosować się do nich bez strat w produkcji i – co najważniejsze – zarabiać więcej w gospodarstwie dzięki ich wdrożeniu? To zagadnienia, o których będziemy dyskutować już niebawem w gronie praktyków i ekspertów podczas webinarium dotyczącego zrównoważonej produkcji w rolnictwie.

6. 1000 litrów darmowego paliwa dla gospodarstwa rolnego.

Olej napędowy potrzeby jest w każdym gospodarstwie i to w sporych ilościach. Tym bardziej trwające od wielu miesięcy podwyżki i utrzymujące się wysokie jego ceny (obecnie powyżej 8 zł za litr) są dla rolników dokuczliwe i obciążają budżet gospodarstwa. A gdyby tak móc otrzymać za darmo chociaż 1000 litrów paliwa?  U nas jest to możliwe - ogłaszamy specjalny konkurs!Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)