Aplikacja wykrywająca wilki – początek końca ataków na zwierzęta gospodarskie?

Nowa aplikacja ma za zadanie automatycznie wykrywać wilki i ostrzegać przed nimi właścicieli zwierząt gospodarskich. To jednak nie wszystko co potrafi! Jak to działa?
Aplikacja rozpoznaje kontury wilka i wysyła ostrzeżenie
Liczba wilków w Niemczech stale rośnie a wraz z nią liczba zabójstw zwierząt gospodarskich (zjawisko powszechne także w Polsce). Rolnicy starają się chronić bydło, owce czy konie za pomocą ogrodzeń, jednak nie zapewniają one całkowitego bezpieczeństwa.
Teraz aplikacja, którą można podłączyć do kamer wideo ma pomóc w ochronie przed wilkami wykorzystując sztuczną inteligencję. Aplikacja „Wolfswarner” automatycznie rozpoznaje kontury wilków a następnie wysyła ostrzeżenie za pomocą wiadomości push, SMS lub e-mail. Jak wyjaśnia pomysłodawca Oliver Kubitz z Hamminkeln (Nadrenia Północna-Westfalia), aplikacja jest tak zaprogramowana, że nie powinna reagować na inne gatunki zwierząt. Kubitz sam jest właścicielem koni, dlatego chcąc zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoich zwierząt, wspólnie z ekspertami opracował aplikację. Tworząc ją, wykorzystano podobno ponad 300 tys. zdjęć wilków i około 25 tys. zdjęć psów, tak aby system mógł niezawodnie odróżniać zwierzęta od siebie.
– Wilki zanim zaatakują zwykle najpierw badają otoczenie. Dlatego właściciele zwierząt mają około 10-15 minut od powiadomienia o intruzie na podjęcie środków zaradczych i odstraszenie wilka - wyjaśnia Oliver Kubitz. Zaleca on np. instalowanie syren poprzez gniazda WLAN, aby natychmiastowo płoszyć wilki.
Jakie jeszcze funkcje ma aplikacja?
– Dzięki wsparciu Centrum Badawczego Jülich/Project Management Jülich oraz wsparciu Nabu, Nabu-Austria, Agencji Ochrony Środowiska, Urzędu Leśnego, Związku Łowieckiego i wielu innych instytucji udało się zrealizować znakomitą ochronę zwierząt stadnych przed atakami wilków. Projekt ten wyraźnie nie jest skierowany przeciwko wilkom, ale ma przyczynić się do współistnienia ludzi i wilków. Każdy właściciel zwierząt gospodarskich ma teraz możliwość aktywnej i skutecznej ochrony swoich zwierząt przed atakami wilków – wyjaśnia Kubitz. To jednak nie wszystko. Aplikacja posiada również funkcję „Menschwarner”, co w tłumaczeniu oznacza „wykrywacz ludzi”. Można ją włączyć w dowolnej chwili i ma za zadanie ostrzegać rolników m.in. przed kradzieżami bydła.
Aplikacja „Wolfswarner” powinna działać na wszystkich kamerach monitoringu i kamerach internetowych, które pozwalają na „RTSP”, czyli protokół przesyłania strumieniowego w czasie rzeczywistym. Do korzystania z aplikacji wymagane jest połączenie stacjonarne (router). Aplikację można bezpłatnie testować przez trzy miesiące. Następnie należy uiścić miesięczną opłatę: 1,99 euro za podłączenie do jednej, 4,99 euro do pięciu i 8,99 euro do dziesięciu kamer.
Oprac. na podstawie www.topagrar.com