Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ardanowski: Europa powinna zawiesić wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu

Obrazek

Jest to oczywiście spowodowane obecną sytuacja w Europie i wojną, która toczy się na Ukrainie. A ta odbije się nie tylko na tym kraju, ale także na bezpieczeństwie żywnościowym całej wspólnoty europejskiej. O czym mówił podczas swojego wystąpienia na VII Międzynarodowym Forum Sektora Wołowiny Jan Krzysztof Ardanowski.

Natalia Marciniak-Musiał15 marca 2022, 10:00

Należy wstrzymać realizację Zielonego Ładu, aby zająć się produkcją żywności

Jan Krzysztof Ardanowski, który pełni funkcję przewodniczącego Rady ds. Wsi i Rolnictwa przy prezydencie RP uważa, że obecna sytuacja geopolityczna Europy wymusza zawieszenie wdrożenia nowej polityki rolnej oraz celów Europejskiego Zielonego Ładu i strategii „Od pola do stołu”. Zdaniem polityka moralnym obowiązkiem jest zwiększanie produkcji żywności.

W trakcie prelekcji na VII Międzynarodowym Forum Sektora Wołowiny, Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił uwagę, że skoro cała UE odpowiada za 8 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych, a rolnictwo stanowi w tym ok. 10 proc., to oznacza, że dobrze zorganizowane rolnictwo europejskie w skali świata powoduje mniej niż 1 proc. światowej emisji tychże gazów.

Wojna w Ukrainie spowoduje głód w wielu krajach

Widmo głodu, które dla wielu krajów, w których gospodarkach rolnictwo nie ma dobrych warunków rozwoju, a opierają się na imporcie żywności, staje się coraz bardziej realne.

Wojenna zawierucha u naszych sąsiadów znacząco odbije się na rolnictwie ukraińskim, a odbudowa strat potrwa kilka lat.

Z wojną na Ukrainie wiąże się zniszczenie rolnictwa ukraińskiego. Nieobsiane pola, zniszczone centra logistyczne, bazy paliwowe i infrastruktura portowa, to wszystko sprawia, że Ukraina na wiele lat przestanie partycypować w światowym rynku żywności – prognozował przewodniczący Rady ds. Wsi i Rolnictwa przy prezydencie RP.

Ardanowski podkreśla także, że skądinąd słuszne sankcje i restrykcje nałożone na Rosję za jej nieuzasadnioną agresję, powodują, że żywności zaczyna brakować. Dlatego kraje takie jak Polska, w których rolnictwo pełni ważne gospodarczo role, powinny mieć szansę na zwiększenie produkcji rolnej, a nie jej ograniczanie. Nie wspominając już, że to także moralny obowiązek

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Na podstawie WH

Fot. PixabayNewsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Natalia Marciniak-Musiał
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)