Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ardanowski: intensywnie pracujemy nad utworzeniem Krajowego Holdingu Spożywczego

- Trwają intensywne prace nad rozszerzeniem działalności Krajowej Spółki Cukrowej, która będzie osią Krajowego Holdingu Spożywczego, stabilizującego część polskiej produkcji rolniczej – powiedział dziś w Kruszwicy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zapewnił, że resort jest gotowy przekazać mniejsze podmioty na rzecz rozwoju holdingu.

Kamila Szałaj15 czerwca 2020, 17:20
Minister Ardanowski uczestniczył dziś w przekazaniu przez Krajową Spółkę Cukrową pomocy o wartości 2 mln zł w związku z pandemią koronawirusa. Wsparcie trafiło do placówek służby zdrowia.

Przy okazji odniósł się do kwestii utworzenia Krajowego Holdingu Spożywczego, który ma powstać przez konsolidację wybranych firm z Krajową Spółką Cukrową. Pierwotnie prace nad utworzeniem holdingu miały się zakończyć we wrześniu 2019, ale do dziś nie ustalono ostatecznego kształtu i finansowania tego podmiotu.

Minister zapewnił jednak, że „trwają intensywne prace nad rozszerzeniem działalności Krajowej Spółki Cukrowej, która będzie osią grupy spożywczej, stabilizującej część polskiej produkcji rolniczej”. 


- Konkretne wytyczne są w tej chwili realizowane w resorcie rolnictwa i aktywów państwowych. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, resort rolnictwa przekaże mniejsze podmioty na rzecz rozwoju holdingu, który będzie służył polskiemu rolnictwu - podkreślił minister Ardanowski.

Zaznaczył, że prace nad utworzeniem holdingu idą w dobrym kierunku, „bez narażania na ryzyko”.

- Cieszę się, że kolejna spółka Skarbu Państwa, która dla polskiego rolnictwa jest kluczowa, pomaga również w sytuacji kryzysu. Spółka jest dobrze zarządzana, ma przed sobą dobrą przyszłość, nie tylko w zakresie swojej podstawowej działalności, jaką jest przerabianie buraków i produkcja cukru, ale również tych działów, o które w minionych latach jej aktywność została rozszerzona – dodał minister.

Zapewnił, że rząd nie wycofuje się z obietnicy ustabilizowania rynku.


- Ci, którzy twierdzą, że wszystko załatwi niewidzialna ręka rynku, nie wiedzą, co mówią. Kapitał państwa ma narodowość, a rolą kraju jest nie tylko być nocnym stróżem, ale i aktywnym uczestnikiem pomagającym społeczeństwu – powiedział szef resortu rolnictwa.

Coraz mniej cukrowni

Minister odniósł się również do sytuacji na rynku cukru. Zwrócił uwagę, że coraz mniej krajów w Europie ma cukrownie i jest coraz silniejszy opór w Unii Europejskiej w sprawie dopłat do tej produkcji.

– Ta produkcja jest tylko wtedy opłacalna, gdy te dopłaty istnieją. Dlatego działalność Krajowej Spółki Cukrowej musi być rozszerzana o kolejne gałęzie – podkreślił minister.

W jego opinii, w najbliższych latach spółka, po rozszerzeniu swojej działalności, będzie miała dobre perspektywy.

ksz, fot. gov.pl

Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy