Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ardanowski: na wieś powinno trafić znacznie więcej środków

Obrazek
Szef rady ds. rolnictwa i obszarów wiejskich podsumował wczorajszą konferencję, nazwał pierwotny poziom wsparcia finansowego obszarów wiejskich śmiesznym i twierdzi, że wsparcie rośnie i widać światełko w tunelu. 
Dorota Kolasińska22 kwietnia 2021, 09:17
Z inicjatywy Rady ds. rolnictwa i obszarów wiejskich powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę odbyła się konferencja ekspercka na temat finansowania obszarów wiejskich z różnych programów w najbliższych latach. 

W konferencji wzięli udział przedstawiciele resortu rolnictwa oraz funduszy i polityki regionalnej, eksperci, przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich, KRIR oraz Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich. Wg. Jana Krzysztofa Ardanowskiego, przewodniczącego rady spotkanie było ciekawe, a wnioski konstruktywne. 

W środowisku rolniczym w ostatnich dniach toczy się burzliwa dyskusja na temat zbyt małej ilości środków przeznaczonych na obszary wiejskie w najbliższych latach. 
Rada ds. rolnictwa analizuje kolejne projekty przedstawiane przez rząd, a przedstawiciele podczas konferencji doszli do wniosku, że bardzo często w trakcie ustalania budżetu dochodzi do unikania odpowiedzialności i przesuwania finansowania wsi na inne programy, w których później wieś jest pomijana lub traktowana po macoszemu. Nie zgadzają się z tym organizacje rolnicze, sami rolnicy i przedstawiciele rady. 


– Analizowaliśmy sumę środków przeznaczonych obszarom wiejskim, podnosząc bardzo mocno, co wsparli nasi eksperci wieloma faktami, że obszary wiejskie są bardzo ważnym elementem gospodarki, bo 93% Polski to tereny wiejskie, gdzie mieszka 40% społeczeństwa – mówił Ardanowski po konferencji. Podkreślił, że oprócz tego, że zajmują znaczący udział terenów Polski, ponadto zapewniają bezpieczeństwo żywnościowej kraju, a polski eksport produktów rolniczych stanowi dużą gałąź gospodarki. 

– Dlatego absolutnie, projekty planu odbudowy proponowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, gdzie wsparcie dla rolnictwo było w jakimś bardzo niewielkim stopniu zaplanowane, wręcz śmiesznym, to wsparcie teraz istotnie jest uzupełniane i poprawiane. Rada wspiera ministra rolnictwa w staraniach o środki dla obszarów wiejskich, bo przecież, jeżeli teraz te środki nie zostaną zapisane i uzgodnione z Komisją Europejską, to zapomnijmy o rozwoju obszarów wiejskich na najbliższe lata – podkreślił szef rady ds. rolnictwa. Zaznaczył, że w kontekście wymagań społeczeństwa, konsumentów i polityków europejskich co do wdrażania Zielonego Ładu, bez wsparcia będzie to bardzo trudne. 

– Jeżeli nie będzie środków na inwestycje w gospodarstwach rolnych i innych środków na poprawienie jakości życia na obszarach wiejskich – dodał Ardanowski. Jednak na koniec wypowiedzi, stwierdził, że przyszłość nie rysuje się w ciemnych barwach, bo pojawiło się światełko w tunelu. 
– W stosunku do wersji pierwotnej, tej absolutnie nieakceptowanej, środków na obszary wiejskie z każdym dniem przybywa. Mamy nadzieję, że będzie ich wystarczająco, by wieś nie była wykluczona z procesów rozwojowych, by wieś była potraktowana w sposób adekwatny, proporcjonalny do ilości ludzi tam mieszkających – powiedział szef rady ds. rolnictwa. 
dkol
Fot. prezydent.pl/YT


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)