Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

ARiMR: Ruszyła wypłata środków na zakup komputera dla dziecka

Obrazek
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kilka dni temu ruszyła z wypłatami środków na komputery z akcesoriami dla dzieci. Na kontach rolników trafiło już kilkadziesiąt milionów złotych. 
Dorota Kolasińska4 lutego 2021, 15:20
Agencja informuje, że w ciągu kilku dni na konta bankowe rolników trafiło blisko 40 milionów złotych. O wsparcie zakupu komputerów, laptopów i niezbędnych akcesoriów ubiegało się około 39 tys. rolników. Przyjmowanie wniosków zakończyło się wraz z końcem grudnia ubiegłego roku. 
Według statystyk ARiMR najwięcej wniosków złożono w województwie mazowieckim (6,23 tys. wniosków), lubelskim (5,14 tys. wniosków), małopolskim (4,66 tys. wniosków) i wielkopolskim (3,79 tys. wniosków). 

W sumie rolnicy wnioskowali na łączną kwotę blisko 58,4 mln zł. Maksymalna kwota dopłaty wynosiła 1500 zł. Jak podkreśla ARiMR, mimo że nadal trwa kompletowanie dokumentów przez rolników, to większość pieniędzy już trafiła na konta rolników. 

Z dokładnych danych wynika, że do 3 lutego biura powiatowe ARiMR wydały ponad 33 tys. decyzji o przyznaniu pomocy na kwotę nieco ponad 50 mln zł, z czego na konta ponad 26 tys. rolników Agencja przekazała już blisko 40 mln zł.

– Przypominamy, że dofinansowaniem objęty jest sprzęt komputerowy, kupiony pomiędzy 10 grudnia 2020 r., a 31 marca 2021 r. Rolnicy, aby rozliczyć otrzymane wsparcie, muszą dostarczyć do biura powiatowego ARiMR fakturę za zakupiony sprzęt. Mają na to czas do 15 kwietnia – podkreśla ARiMR. 

Według posłów PiS oraz kilku innych partii politycznych, ale również wielu rolników, którzy na pomoc się nie załapali, mimo, że musieli z powodu pandemii i zdalnego nauczania kupić komputer, twierdzą, że zasady udzielania wsparcia były niesprawiedliwe. 

Po pierwsze dlatego, że pomoc przysługiwała jedynie za sprzęt kupiony od 10 grudnia 2020 do 31 marca br., a większość potrzebujących osób kupiła sprzęt wcześniej, bo zdalne nauczanie trwało znacznie dłużej niż od grudnia. Wsparciem powinny być objęte również rodziny, które złożyły wnioski wcześniej, a więc po 12 marca ub.r. 

Po drugie zarówno posłowie, jak i rolnicy twierdzą, że zakup jednego urządzenia w przypadku posiadania wielodzietnej rodziny i niemożliwości uczestnictwa w lekcjach wszystkich dzieci jest po prostu dyskryminujący. 

Oprac. dkol na podst. ARiMR


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy