Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Austria przyjmuje pakt dotyczący dobrostanu zwierząt

Obrazek
Austriacka minister rolnictwa Elisabeth Köstinger zamierza rocznie przeznaczyć 120 mln euro od 2021 r. dla hodowców na dostosowanie budynków dla zwierząt.  
Dorota Kolasińska29 października 2020, 11:35
W ramach reformy Wspólnej Polityki Rolnej Austria będzie opowiadać się za wyższymi standardami dobrostanu zwierząt we wszystkich państwach członkowskich UE.
Austriackie władze zdecydowały o zawarciu „Paktu na rzecz większego dobrostanu zwierząt w produkcji rolnej”.

– Regionalne produkty i przyjazne dla zwierząt formy chowu stają się coraz ważniejsze dla konsumentów. Kluczowe będzie również to, aby kupować więcej produktów wysokiej jakości, a rolnicy otrzymywali za nie uczciwe ceny – powiedziała Köstinger podczas prezentacji programu dobrostanu zwierząt. 

Köstinger dzięki rocznym wydatkom rzędu 120 mln euro chce stworzyć zachęty dla rolników do inwestycji w systemy hodowli zwierząt, które wykraczają poza minimalne normy prawne.

Nowe standardy wsparcia mają zostać wprowadzone w przypadku chowu prosiąt, tuczu i hodowli bydła. Według austriackiego paktu zwierzęta powinny mieć więcej miejsca, wydzielone obszary funkcjonalne i przeznaczone do odpoczynku. W przypadku opasu zwierząt, cały kojec nie będzie mógł być wyposażony w ruszta. Stawka finansowania inwestycji w „hodowlę szczególnie przyjazną zwierzętom” m.in. świń i indyków zostanie zwiększona z 25 do 35% od przyszłego roku. Kolejnym punktem, będzie brak finansowania obór uwięziowych od 2021 r., a ponadto od 2022 r. władze austriackie nie zamierzają wspierać finansowo nowych obór, które spełniają jedynie ustawowy minimalny standard.

Ponadto austriaccy rolnicy mają otrzymać wsparcie w przypadku wyższych kosztów, np. związanych z wypasem, czy nie obcinania ogonków u prosiąt. 

Austriackie Ministerstwo Rolnictwa podkreśla, że ​​zamierza opowiadać się za wyższymi normami w zakresie dobrostanu zwierząt we wszystkich krajach UE w negocjacjach WPR, aby uniknąć zakłóceń rynkowej konkurencji. 

oprac. dkol na podst. agrarheute.com
Fot. Kolasińska


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)