Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Bartłomiej Wróblewski jako RPO zamierza wspierać rolników

Obrazek
Podczas konferencji prasowej w Sejmie RP Bartosz Wróblewski przedstawił swoją osobę jako kandydata na RPO oraz wizję działania dotyczącą wsi i rolnictwa, którymi zajmie się jako nowy Rzecznik Praw Obywatelskich – jeśli zostanie wybrany.
Dorota Kolasińska7 kwietnia 2021, 15:17
Próby wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich trwają od dobrych kilku tygodni, były już trzy głosowania i żadne nie zostało zakończone sukcesem. Początkowo nie było zbyt wielu chętnych na to stanowisko, jednak do drugiej połowy marca zgłosiło się kilku dodatkowych kandydatów. Jednym z nich, z ramienia Prawa i Sprawiedliwości jest dr Bartłomiej Wróblewski, poseł PIS. Podczas konferencji przedstawił cztery filary, w których zamierza wspierać obywateli RP. Czwartym obszarem działań jest polska wieś. Podczas konferencji prasowej, w której uczestniczył Jerzy Chrościkowski, przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa oraz Leszek Małyszka, rolnik ze wsi Mrowino w gminie Rokietnica przedstawił swój plan działania dotyczący obszaru szeroko pojętego rolnictwa.
 
– Obejmuje to dwie grupy problemów. Z jednej strony chodzi o wolność i prawa polskich rolników, a z drugiej strony chodzi o wolność i prawa mieszkańców terenów wiejskich. Chciałem zadeklarować, że jeśli zostanę wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich będę rzecznikiem polskiej wsi – mówił Bartłomiej Wróblewski podczas konferencji.
 
Kandydat z ramienia PIS zamierza zagwarantować rolnikom prawo do wykonywania swoich obowiązków i do prowadzenia działalności rolniczej. Według niego rolnicy borykają się z problemem ograniczania wolności wykonywania swojej działalności i zawodu m.in. produkcji żywności wysokiej jakości, ograniczeniami praw związanych ze szkodami powstałymi przez dzikie zwierzęta, trudnościami administracyjnymi i urzędowymi związanymi ze sprawami zagospodarowania przestrzennego, ograniczającymi możliwość budownictwa inwentarskiego. Ponadto podkreślił, że rolnicy zmagają z problemem nieuczciwej przewagi dużych koncernów i podmiotów, ponadto są narażeni na ataki organizacji skrajnie lewicowych. Tymi obszarami, poza trzema podstawowymi, zamierza się zająć, jeśli kolejna 5-letnia kadencja na RPO przypadnie właśnie jemu.
 
Kadencja Adama Bodnara, obecnego rzecznika zakończyła się 9 września 2020 r., pełni swoje obowiązki do czasu wyboru następcy.
 
dkol


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)