Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Będą nowe limity czasowe w transporcie zwierząt?

Obrazek

Parlament Europejski apeluje, aby transport zwierząt na terenie UE został ograniczony do maksymalnie ośmiu godzin. 

Dominika Mulak22 stycznia 2022, 17:07
Parlament Europejski opowiedział się za ograniczeniem czasu transportu zwierząt przeznaczonych do uboju do maksymalnie ośmiu godzin. Zgodnie z ostatecznymi zaleceniami Specjalnego Komitetu ds. Transportu Zwierząt przyjętymi 20 stycznia br. na sesji plenarnej w Strasburgu, limitem nie powinny zostać objęte zwierzęta hodowlane i te do dalszego tuczu. Tutaj parlamentarzyści uważają, że należy zachować status quo, czyli maksymalny czas transportu wynoszący 29 godzin.

Wyjątek stanowi drób i króliki, gdzie wymagany maksymalny czas transportu wynosi cztery godziny.

Z kolei w przypadku ssaków poniżej 35 dnia życia transport powinien być całkowicie zakazany.

Egzekwowanie przepisów


Według Parlamentu Europejskiego obecne przepisy UE dotyczące transportu zwierząt są przestarzałe i niedostatecznie egzekwowane. Konkretnie, PE opowiada się za zaleceniem monitorowania za pomocą kamer w pojazdach transportowych w celu sprawdzenia zgodności z wymogami podczas załadunku i rozładunku.

Ponadto właściwe organy krajowe powinny zezwalać na transport zwierząt tylko wtedy, gdy rzeczywiście można zagwarantować wymaganą temperaturę od 5 do 30 stopni. Należy również przyjąć nowe przepisy dotyczące instalacji w pojazdach urządzeń do pomiaru temperatury, wilgotności i amoniaku.

Mimo wszystko, parlamentarzyści uważają, że należałoby ograniczyć transport żywych zwierząt na rzecz transportu tusz.

Źródło: www.topagrar.com
Fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)