Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Będą spore zmiany w kontroli jakości żywności

Szykują się zmiany w kontroli jakości żywności. Rząd opublikował właśnie projekt nowelizacji ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Nowe przepisy mają m.in. doprecyzować zasady nadzoru nad żywnością sprzedawaną przez Internet i umożliwić policji uczestnictwo w kontroli. 

Kamila Szałaj2 listopada 2020, 11:47
Projektowana ustawa ma zwiększyć efektywność nadzoru nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych w produkcji i w obrocie, także detalicznym.

W projekcie znajdują się m.in. zapisy mówiące o tym, że w przypadku produktów sprzedawanych przez internet, próbki będą pobierane anonimowo. Wyniki kontroli będą mogły być podawane do publicznej wiadomości. 

Zaproponowano także wprowadzenia znaku jakości "DobrostanPlus". Otrzymałyby te produkty, które pochodzą od zwierząt utrzymywanych w warunkach podwyższonego dobrostanu.

Poza tym definicja artykułów rolno-spożywczych ma zostać uzupełniona wskazaniem dotyczącym pasz przeznaczonych dla zwierząt domowych. 

Jeśli zajdzie taka potrzeba organom Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w wykonywaniu kontroli ma pomagać policja. Dozwolone ma być także robienie fotografii kontrolowanych artykułów i upublicznianie wyników kontroli. 

Projekt ma zostać przyjęty w drugim kwartale 2021 roku. Za jego opracowanie odpowiada wiceminister rolnictwa Anita Gembicka.


ksz, oprac. na podst. KPRM i www.wiadomoscihandlowe.pl, fot. archiwum


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)