Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Będzie dodatkowy rejestr zwierząt sprzedawanych na spędach

Obrazek

Kolejne biurokratyczne obowiązki spadną na rolników. Resort rolnictwa znów zaostrza przepisy dotyczące bioasekuracji. Tym razem chodzi o obowiązek rejestrowania zwierząt wprowadzanych na spędy organizowane w celach handlowych. Resort rolnictwa przygotował już dla hodowców specjalne wzory ewidencji.

13 kwietnia 2017, 09:32

Do tej pory w przepisach, które obowiązują już od lipca 2005 r., resort rolnictwa określał sposób prowadzenia rejestrów dla:

  • targów,
  • wystaw,
  • pokazów,
  • konkursów

Teraz lista ta wydłuża się bowiem resort rolnictwa chce, aby podobne przepisy obowiązywały zwierzęta będące „przedmiotem obrotu lub skupu wprowadzanych do miejsca gromadzenia zwierząt”. Rząd chce w ten sposób zapewnić kontrole przemieszczania zwierząt, a co za tym idzie ochronę zdrowia zwierząt oraz ludzi. Pod uwagę ministerstwo rolnictwa bierze tu również przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej.

Ewidencja ma być prowadzona albo w tradycyjny sposób na papierze lub w formie elektronicznej. Oddzielne rejestry będą dotyczyć:

  • bydła,
  • owiec,
  • kóz,
  • świń,
  • koniowatych.

W rozporządzeniu szczegółowo określono informacje, które są potrzebne w rejestrach. Niezbędne będą tam dokładne dane właściciela zwierzęcia, numer siedziby stada, z którego wyprowadzono zwierzę oraz jego numer identyfikacyjny. Niezbędne będzie również podanie miejsca przeznaczenia zwierzęcia, numeru rejestracyjnego samochodu, którym jest transportowane oraz danych firmy przewozowej.   wk

Fot. Sierszeńska



Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)