Będzie pomoc dla rolników dotkniętych przez klęski żywiołowe

– Na dniach Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomi program wsparcia dla ofiar zeszłorocznych klęsk żywiołowych – poinformował w Sejmie resort rolnictwa, który przedstawił szczegóły pomocy krajowej dla rolników. Przy okazji rząd musiał odpowiedzieć na pytanie, czy na taką pomoc mogą liczyć rolnicy z upadłej spółdzielni Bielmlek.
Sejmowa komisja rolnictwa rozpatrzyła informację MRiRW o krajowych instrumentach wsparcia rolnictwa w 2021 r. W tym roku kontynuowane są przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa formy pomocy z zeszłego roku i należą do nich:
- kredyty preferencyjne i pożyczki,
- poręczenia i gwarancje spłaty kredytów,
- finansowanie lub dofinansowanie kosztów zbioru, transportu lub unieszkodliwiania padłych zwierząt gospodarskich,
- pomoc finansowa dla producentów świń (zaprzestanie produkcji i inwestycje w bioasekurację),
- dopłaty do materiału siewnego,
- pomoc dla pszczelarzy udzielana w formie dotacji na przezimowaną rodzinę pszczelą,
- pomoc dla producentów rolnych, w których gospodarstwie rolnym szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2020 r. klęsk żywiołowych.
Ta ostatnia forma pomocy to efekt majowych decyzji Rady Ministrów.
Pozostałe formy pomocy krajowej to m.in.:
- dopłaty do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia zdarzeń losowych,
- zwrot części podatku zawartego w cenie zakupionego oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej,
- ulgi w podatku rolnym,
- gwarancje spłaty bankowych kredytów restrukturyzacyjnych,
- przejęcie przez KOWR długu rolnika w zamian za przeniesienie własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa.
- Rolnicy są zainteresowani każdą formą wsparcia, ale najbardziej dociera wsparcie powszechne, czyli zwrot akcyzy, dopłaty do paliwa rolniczego oraz wsparcie w związku z klęskami. Klęsk jest coraz więcej wiec staraliśmy się, żeby była odpowiednia pomoc z tego tytułu. Te środki będą na dniach uruchamiane przez ARiMR. Będą przeznaczone dla tych rolników, którzy ponieśli straty w plonach w 2020 r. – tłumaczył w Sejmie wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik, który jednocześnie przypomniał, że w programie gospodarczym „Nowy Ład” zapowiedziano wzrost wydatków na realizację programu paliwa rolniczego.
Co z Bielmlekiem?
Przedstawiciel resortu rolnictwa odniósł się także do problemu spółdzielni mleczarskiej Bielmlek, której dostawcy mają problem z niezapłaconymi rachunkami za dostarczone mleko. Drugim problemem jest to, że syndyk masy upadłościowej ogłosił decyzję o uzupełnieniu udziałów przez rolników. Wiele gospodarstw nie ma możliwości zrealizowania tej decyzji.
– W tej chwili rozważamy możliwość pomocy kredytowej jeżeli chodzi o uzupełnienie udziałów. Niestety przepisy dotyczące spółdzielczości mówią o tym, że takie ogłoszenie musi być zrealizowane, choć dla rolników tej mleczarni jest to niezrozumiałe i bardzo trudne. Myślimy i pracujemy nad tym aby taki kredyt mógł być uruchomiony – zapowiedział w Sejmie wiceminister R. Bartosik.
A co ze wsparciem dla rolników, którzy nie otrzymali pieniędzy za dostarczone mleko? – Decyzji w tym zakresie nie ma. Mogę tylko powiedzieć, że istnieje taka możliwość jeśliby taka decyzja zapadła. Przy czym taka decyzja wiąże się z ryzykiem, które polega na tym, że gdybyśmy taką decyzję ogłosili to inne spółdzielnie, które miałyby problemy i nie wypłacały środków za dostarczone mleko również mogłyby się starać o takie wsparcie. Jest to dość skomplikowane i problematyczne – wyjaśnił posłom R. Bartosik, który podkreślił, że na razie pomocy dla rolników z Bielmleku nie ma. wk