Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Będzie protest niemieckich rolników. Mają już dość absurdów Brukseli

Obrazek

Rolnicy mają już serdecznie dość narzucania im zasad prowadzenia gospodarstw przez Brukselę. Tym razem chodzi o protest, który zamierzają zorganizować w najbliższych dniach w Bonn pod siedzibą Federalnego Ministerstwa Rolnictwa.

13 sierpnia 2022, 10:18

Niemieccy rolnicy zapowiedzieli, że 15 sierpnia pod Federalnym Ministerstwem Rolnictwa w Bonn o 11 30 zjawią się, aby zamanifestować swój sprzeciw dotyczący ograniczenia zużycia pestycydów. W związku z tym, że niedawno Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia, zgodnie z którym zużycie pestycydów powinno zostać zmniejszone o połowę do 2030 roku, a z kolei na obszarach wrażliwych będzie całkowity zakaz ich stosowania. DBV (Niemiecki Związek Rolników) uważa, że to ponad 25% uprawianych gruntów. 

Policzek dla niemieckich rolników

Prezes Związku Rolników Bawarskich (BBV) ds. środowiska Stefan Köhler określił pomysły UE „jako policzek dla naszych rolników”. Organizatorzy spodziewają się około 1000 uczestników. Nie można wykluczyć, że dołączą również holenderscy koledzy po fachu i innych krajów związkowych – poinformowali organizatorzy AgE. Według stowarzyszenia  „Ziemia zapewnia dostawy” (LSV) NRW, gdyby propozycje KE zostały zrealizowane, Niemcy byłyby uzależnione od importu pszenicy. To tylko zapowiedź ogólnokrajowych protestów, które planują niemieccy rolnicy w ostatnich dniach sierpnia. Zapowiadają, że jak nie będzie odstępstwa od tych przepisów, zamierzają odwiedzić również Brukselę. 

W Polsce musimy zmniejszyć zużycie pestycydów o połowę 

Warto przy okazji zaznaczyć, że plan KE obejmie także polskich rolników. Narzucanie identycznego współczynnika redukcji stosowania pestycydów dla wszystkich krajów UE jest niesprawiedliwe, bowiem każde państwo zużywa inną ilość substancji czynnej na hektar. Tymczasem nawet po ograniczeniu holenderscy rolnicy będą mogli zużywać 4-krotnie więcej środków ochrony roślin niż Polacy. 

Ile w UE rolnicy zużywają środków ochrony roślin?

Należy uwzględnić, że najwięcej ś.o.r zużywa Holandia (8,8 kg/ha), Irlandia - 6 t/ha i Włochy- 5,2 kg/ha, Niemcy zużywają 3,8 kg, a Francja 4,4 kg. W Polsce wykorzystuje się tylko 2,1 kg na ha! 
Polski resort rolnictwa nie zamierza się godzić na ten zapis. 

- Polska się sprzeciwia temu rozporządzeniu, nie zgadzamy się z równomierną, jednakową redukcją – mówił minister Kowalczyk i liczy, że rozporządzenie zostanie zmodyfikowane. 

oprac. dkol/ksz
Fot. poglądowe/topagrar.comWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)