Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Będzie wniosek Polski w sprawie znikomego ryzyka wystąpienia BSE

Obrazek

W tym roku Polska złoży wniosek do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) o uznanie, że w naszym kraju występowanie choroby "szalonych krów" jest znikome - poinformował wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej Krzysztof Jażdżewski. Jego zdaniem może to ułatwić handel polską wołowiną.

Bartłomiej Czekała29 lipca 2015, 10:46

Jażdżewski wyjaśnił, że taki status oznacza, że Polska wejdzie do grupy państw o najwyższym poziomie bezpieczeństwa ze względu na możliwość wystąpienia BSE u bydła. Dodał, że i obecnie nasz kraj jest bezpieczny pod tym względem, ale status "ryzyka znikomego" może ułatwić potencjalny eksport wołowiny do krajów azjatyckich.
 
Na chorobę BSE bada się obecnie bydło powyżej 96 miesiąca życia oraz bydło z grupy ryzyka, np. zwierzęta, które mają jakieś objawy choroby lub nagle padłe od 48 miesiąca życia.
 
– W Polsce po raz pierwszy BSE wykryto w 2002 roku, dotychczas stwierdzono 76 przypadków, w tym roku i w poprzednim nie wykryto ani jednego przypadku choroby, w 2013 - był dwa, a w 2011 - jeden - wyliczał Jażdżewski.
 
BSE, czyli gąbczasta encefalopatia bydła (popularnie nazywana chorobą szalonych krów) jest chorobą zakaźną wywoływaną przez tzw. priony. Chorobę stwierdzono po raz pierwszy w roku 1986 w Wielkiej Brytanii. W latach 90. XX w. wybuchła epidemia BSE na terenie Europy Zachodniej, gdzie masowo wybijano całe stada bydła, a straty wyniosły miliony euro.
 
Jażdżewski poinformował, że będziemy też wnioskowali do OIE o uznanie Polski jako kraju wolnego od klasycznego pomoru świń. W Polsce choroby tej nie notuje się od 1994 r., ale stale prowadzony jest monitoring. – Chcemy uzyskać ten status, bo ułatwi to wywóz wieprzowiny czy żywych świń – zaznaczył. Dodał, że na razie jednak to naszemu krajowi niewiele da, bo występuje w Polsce afrykański pomór świń (ASF).
 
Klasyczny pomór świń (CSF) to zaraźliwa, zakaźna choroba wirusowa świń domowych i dzików. Występuje ona m.in. w Niemczech, Francji, Rosji i innych krajach stanowiąc poważny problem ekonomiczny, gdyż zarażona świnia ginie. Choroba ta jest zwalczana z urzędu, a podejrzane o chorobę sztuki trzody są izolowane i wybijane.

oprac. bcz na podstawie PAP

Fot. Wieczorek


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy