Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zakazu obrotu nasionami GMO nie będzie

Obrazek

Wbrew stanowisku rządu sejmowa komisja rolnictwa wprowadziła do ustawy o nasiennictwie poprawkę, autorstwa Kukiz’15, zakazująca obrotu genetycznie zmienionymi nasionami. Jednak podczas głosowania na sali sejmowej poprawka została odrzucona głosami posłów PiS, PO i Nowoczesnej.

2 grudnia 2016, 12:34

Przed głosowaniem w Sejmie wiele działo się na sejmowej komisji rolnictwa. Miało być szybko i przyjemnie, ale niespodziewanie dla wszystkich, podczas prac nad rządową nowelizacją ustawy o nasiennictwie, klub Kukiz’15 zgłosił następującą poprawkę: „Materiał siewny roślin genetycznie zmodyfikowanych nie może być dopuszczony do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. Po burzliwej dyskusji posłowie z sejmowej komisji rolnictwa 9 głosami za, 5 przeciw i 8 wstrzymującymi się poprawkę przyjęli.

Na zorganizowanej tuż po posiedzeniu komisji konferencji prasowej, autor poprawki, poseł Jarosław Sachajko z Kukiz’15 mówił:

– Skoro nie można siać, to dlaczego można obracać. Korporacje zrzuciły odpowiedzialność  na rolników za to czy ten materiał będzie siany czy nie – tłumaczyl Sachajko.

Klub Kukiz’15 zwrócił się jednocześnie z apelem do posłów partii rządzącej.

– Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt ustaw, który dopuszczał obrót GMO. Wbrew wcześniejszym zapowiedzią z kampanii chcieli dopuścić do obrotu nasiona GMO. Udało nam się na razie na poziomie komisji rolnictwa wprowadzić poprawkę, która ten obrót zakazuje. Teraz apelujemy do PiS, aby poparło naszą poprawkę i zabroniło obrót nasionami GMO - mówił Piotr Apel z Kukiz'15.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedziało się ministerstwo rolnictwa, które przypomniało, że już obowiązuje zakaz siewu, uprawy i rejestracji nasion GMO.

Nie jest możliwy zakaz obrotu, to wynika z Traktatu, jesteśmy członkami UE i mamy swobodny obrót ludzi, pieniędzy i towarów, to zresztą wynika również z wyroku TK z 2010r. – tłumaczyła wiceminister Ewa Lech.

Rząd poinformował, że przez 12 lat wykonywany jest monitoring obecności GMO. Przez ten czas przebadano pod tym kątem 3 tys. partii materiału siewnego (kukurydzy, rzepaku i soi). Jednocześnie od 2013r. przeprowadzono 22,5 tys. kontroli podczas, których skontrolowano  300 tys. ha kukurydzy. Żadne z tych badań nie wykazały obecności organizmów genetycznie zmodyfikowanych.  

Tuż po godz. 12:00 w Sejmie odbyło się głosowanie, podczas którego posłowie większością głosów odrzucili poprawkę zgłoszoną przez ugrupowanie Kukiz'15. O czym na twitterze poinformował poseł Piotr Apel.

  wk1 z 1
Jarosław Sachajko i Piotr Apel z Kukiz'15.

Jarosław Sachajko i Piotr Apel z Kukiz'15.

Newsletter rynkowy

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)