Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Bezpłatna aplikacja śledząca dziki ma pomóc w walce z ASF?

Obrazek

Główny Inspektorat Weterynarii bierze udział w HACKYEAH, to europejski hackathon. Dzięki akcji ma powstać aplikacja do monitorowania populacji dzików.

Dorota Kolasińska5 grudnia 2020, 13:43
Główny Inspektorat Weterynarii zamierza stworzyć bezpłatną aplikację lub program, który ma być narzędziem wspomagającym określenie populacji dzików i miejsc ich występowania. Osoby, które dokonają obserwacji dzików, miałyby zrobić im zdjęcie i wysłać z podaniem miejsca występowania i liczby zaobserwowanych sztuk.

Akcja społeczna ma pomóc w określeniu liczebności populacji dzików i stworzyć narzędzie do walki z ASF. Interesujące zatem jest to, w jaki sposób ustalane są plany odstrzału PZŁ np. X % populacji, nie znając jej początkowej liczby? Okazuje się, że tak naprawdę nikt nie wie, ile dzików hasa w polskich lasach, a te plany odłowu są przygotowywane po omacku i na oko. 

W filmie dotyczącym akcji dr Mirosław Welz opisuje problem oraz określa wymagania, jakie stoją przed nowo powstającą aplikacją oraz programistami podczas Hackyeah!

– Istotą jest opracowanie bezpłatnej aplikacji mobilnej, która umożliwi zgłoszenie zaobserwowanego dzika. Osoby korzystające z aplikacji powinny mieć możliwość zgłoszenia zaobserwowanego dzika czy dzików (żywego lub martwego) wraz ze zdjęciem i lokalizacją i przesłanie zgłoszenia do systemu. Informacje ze zgłoszeń będą analizowane i prezentowane w ogólnodostępnym serwisie internetowym, wraz z ich wizualizacją w postaci map i infografik. Narzędzie pozwoli stworzyć smart rozwiązanie do zliczania dzików oraz identyfikacji miejsc ich najczęstszego bytowania – opisuje GIW. 

Sami oceńcie ten pomysł: 
Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)