Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Bezpłatna przestrzeń targowa dla rolnika w „Dzień Handlu Rolniczego”

Obrazek

Od stycznia producenci żywności będą mogli za darmo sprzedawać swoje produkty na lokalnych targach i bazarach w piątki i soboty. 

11 stycznia 2022, 17:49

W ramach Polskiego Ładu mają pojawić się ułatwienia związane ze sprzedażą bezpośrednią. W całym kraju jest około 11 tysięcy rolników, którzy zajmują się tą formą handlu. Żeby wzmocnić pozycję producentów w łańcuchu dostaw, od nowego roku będą mogli sprzedawać żywność na lokalnych targach i bazarach.

– Chcielibyśmy, aby rolnicy nie byli przeganiani z targowisk przez zawodowych handlarzy, aby mieli preferencje w sprzedaży zdrowych produktów i by mogli zmieniać nawyki konsumentów – mówił w czasie prac na tą ustawą na sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jarosław Sachajko (Kukiz'15), dodając, że jednym z głównych celów pomysłu jest przyzwyczajenie konsumentów do zakupów w „dobrych miejscach”.

Skrócenie łańcucha dostaw również było jednym z priorytetów tego projektu, jak informuje radiowa Jedynka.

– Nie można mówić, że pośrednik jest tym złym, który niszczy łańcuch dostaw – przekonuje wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk, zaznaczając, że celem nowych regulacji nie jest uderzanie w pośredników – Pośrednicy mają swoją pracę i dzięki niej jest możliwość szerokiego dostępu do wielu dóbr w Polsce i na świecie.

Dodatkowo planowane jest stworzenie nowych targowisk, gdzie zawodowi handlarze oraz rolnicy będą mogli oferować swoje produkty. Te rozwiązania mają być odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie konsumentów możliwością zakupu świeżej, zdrowej żywności. A przede wszystkim w ten sposób mogą zwiększyć się dochody rolników – przez dywersyfikację kanałów sprzedaży i skracanie łańcucha dostaw.

oprac. al
fot. EnvatoElementsWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)