Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Białoruś: Spadek tempa produkcji rolnej

Obrazek

Recesja w białoruskim rolnictwie, która zaczęła się jeszcze w ubiegłym roku, nabiera tempa. W pierwszej połowie tego roku agencja Belstat tempo spadku produkcji rolnej szacuje na 3%. 

Maryia Khamiuk20 lipca 2022, 14:04
W pierwszym półroczu 2022 roku białoruskie rolnictwo wygenerowało przychód na poziomie 9 mld białoruskich rubli, czyli około 16 mld zł. Czyli o 3% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Duże spadki w produkcji

Sama produkcja rolna państwowych gospodarstw, które dominują w produkcji krajowej, we wspomnianym okresie wyniosła 8,8 mld BYN, dokładnie 2,8% mniej niż rok temu. Według stanu na 1 lipca, w zrzeszeniach tych znajduje się 4,1 mln sztuk bydła (o 1,8% mniej niż przed rokiem), w tym 1,4 mln szt. Krów (spadek o 1,7%). Liczba świń wyniosła natomiast 2,3 mln szt. (mniej o 8,4%). 

W gospodarstwach rolnych wyhodowano tymczasem 806 tys. ton żywca i drobiu, o 1,7% mniej niż w 2021 roku.

Wyprodukowano podobną ilość mleka, a liczba wyprodukowanych jaj spadła do 1,7 mld sztuk (mniej o 1,8%).

Według danych Belstat, w gospodarstwach rolnych na pierwszy dzień lipca zebrano 2,3 mln ton pasz, czyli 0,5 tony na sztukę przeliczeniową bydła. Ów wskaźnik także spadł w porównaniu z 2021 rokiem. Aż o 9,6 pp.

Inflacja i rolnictwo

Eksperci nie mają wątpliwości – spadek produkcji w białoruskim rolnictwie ma bardzo negatywny wpływ na tamtejszą gospodarkę. Poza dwucyfrową inflacją, to główna przyczyna spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego u naszego wschodniego sąsiada.

W sierpniu 2021 roku wyniosło one 1-1,5%, czyli było ponad dwukrotnie mniejsze niż miesiąc wcześniej (3 %). Tymczasem według danych Belstat, produkcja rolnicza w styczniu-sierpniu 2021 roku spadła o 4,6% porównując z rokiem poprzednim.

Fot. Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy