Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Bilans burz w minionym tygodniu

Obrazek

W minionym tygodniu przez niemal całą Polskę przetoczyły się burze powodując duże zniszczenia. Na terenach dotkniętych burzami i huraganami nadal trwa szacowanie strat. Według rządowych danych największe straty żywioł spowodował w województwach mazowieckim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i opolskim.

Bartłomiej Czekała25 lipca 2015, 10:43

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU), dwa dni po pierwszej, niedzielnej burzy poinformowała, że do ubezpieczycieli zgłoszonych zostało łącznie około 12 tys. szkód. Do najczęstszych należały: uszkodzenia budynków wskutek silnego wiatru, zalanie mieszkań i domów wskutek deszczu, uszkodzenia samochodów oraz co mniej spektakularne a bardzo kosztowne - zniszczenia upraw. 

W samych uprawach, tyko w firmie Concordii Ubezpieczenia, odnotowanych zostało około 1300 zgłoszeń związanych z weekendowymi anomaliami pogodowymi.

– Z naszych pierwszych obserwacji wynika, że do największych zniszczeń na polach doszło w rejonie Namysłowa, Środy Śląskiej oraz na pograniczu województwa kujawsko-pomorskiego, Mazur oraz Konina, Ciechanowa. Na niektórych polach straty sięgają nawet 100% – mówi Bernard Mycielski zarządzający likwidacją szkód rolnych w Concordii Ubezpieczenia.

Straty w uprawach są dotkliwe, ponieważ zarówno zboża, jak i rzepak znajdują się  w tym momencie w bardzo wrażliwej fazie rozwojowej. Opady gradu w połączeniu z porywistym wiatrem były tak silne, że w niektórych przypadkach ścinał kolby kukurydzy z łodyg.

– W pierwszej kolejności nasi rzeczoznawcy pojawiają się na polach, na których liczy się czas…, tj. na polach wymagających już zbiorów rzepaku i zbóż. W dalszej kolejności będziemy szacować starty w kukurydzy i burakach. Dzięki takiemu rozwiązaniu cały proces likwidacji szkód rolnych przebiegać będzie płynnie, nie powodując zastoju w działalności rolników – podsumowuje Bernard Mycielski.

Brak na razie danych o skali strat w uprawach po burzach, które przeszły przez Polskę w nocy ze środy na czwartek.

oprac bcz. na podstawie Concordia Ubezpieczenia

Fot. JakobszePicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)