Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Bobry wyrządzają szkody niemieckim rolnikom

Obrazek

Należy ustanowić priorytetowe obszary, w których trzeba zmniejszyć populację bobrów - wynika z raportu Heidenheimer Zeitung, dotyczącego propozycji rozwiązań ogromnego rozprzestrzeniania się tego gryzonia w miejscowości w gminie Dischingen i wielu innych rejonach Niemiec.

Bartłomiej Czekała29 kwietnia 2015, 11:19

Zdaniem tamtejszych rolników, problem szkód wyrządzanych przez bobry narasta. Na ziemi rolnej w Wiesental oraz na drogach i ścieżkach zwierzęta występują one w dużej ilości, o czym głośno od dawna mówi miejscowy burmistrz Alfons Jakl. W wyniku zbudowanych przez te zwierzęta zapory, rowy melioracyjne zostały tak mocno spiętrzone, że sąsiednie łąki uległy zalaniu, a to dla rolników oznacza straty cennej paszy dla zwierząt gospodarskich. Zaburzenia wodnego ekosystemu nie pozostają także bez wpływu na kanalizację ściekową, ponieważ wylewana na łąki woda trafia właśnie do niej.
 
Problemy z bobrami coraz mocniej zirytowanych rolników zainspirowały do działania m.in. profesora Friedera Haakha, specjalisty technicznego zajmującego się zarządzaniem dostaw wody w tym regionie. Odwiedził on w minionym tygodniu wraz z Wolfgangiem Reimerem z resortu rolnictwa, starostą Tomaszem Reinhardtem oraz z kilkoma przedstawicielami gminy Dischingen i regionalnego parlamentu poszkodowanych farmerów.  Podczas wizji lokalnej urzędnicy postanowili zrobić wszystko, by ten obszar został uznany za priorytetowy w celu ograniczania populacji bobrów. Władze chcą także, by powstała specjalna infolinia, która pozwoli rolnikom na szybkie zgłaszanie szkód, a urzędnikom na szybszą reakcję na zaistniały problem.
 
Problem nadmiernej populacji bobrów dotyczy także Polski. Bóbr jest gatunkiem chronionym, a wyrządzone przez niego szkody w uprawach rolnych muszą być zgłaszane w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która dokonuje ich szacowania i wypłaty odszkodowania. Te są jednak bardzo skromne, a straty powodowane przez bobry rosną z roku na rok. Tam, gdzie sytuacja jest bardzo poważna RDOŚ wydaje nawet pozwolenia na odstrzał bobrów, ale upolowanie tego zwierzęcia do łatwych nie należy i myśliwi niechętnie się tego podejmują.

oprac. bcz

Źródło: topagrar.com

Fot. archiwum TAPPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)