Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Bruksela zajmie się kopalnią odkrywkową w Wielkopolsce

Obrazek

Stanowisko mieszkańców południowej Wielkopolski z powiatów: gostyńskiego i rawickiego w sprawie budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego zaprezentowali wczoraj w Brukseli przedstawiciele stowarzyszenia Nasz Dom. W odpowiedzi na ich petycję eurodeputowani zdecydowali, że wezwą polskie władze do wyjaśnienia sprawy.

Bartłomiej Czekała19 marca 2015, 13:35

– Zwróciliśmy się do Parlamentu Europejskiego z prośbą o pomoc w respektowaniu naszych praw – wyjaśnia przewodnicząca stowarzyszenia "Nasz Dom" Sylwia Maćkowiak.

Podczas obrad Komisji ds. Petycji przedstawiciele stowarzyszenia mówili o koncesji na odwierty wydanej z naruszeniem procedury i druzgocących skutkach powstania kopalni.

Na wniosek europosła Jarosława Wałęsy komisja zdecydowała o wystosowaniu do polskich władz pisma wzywającego do przekazania wyjaśnień dotyczących działań w sprawie odkrywki.

– Musimy zdać sobie sprawę, że sprawa dotyczy terenów, które są uznane za najbardziej żyzne w Polsce i stanowią zaplecze dla producentów żywności. Powinniśmy potraktować poważnie obawy mieszkańców – apelował Jarosław Wałęsa.

–Inwestor już prowadzi działalność wydobywczą, ma swoje elektrownie, więc można podejrzewać, że będzie zdeterminowany, żeby tę inwestycję zrealizować – zaznaczał podczas dyskusji Zbigniew Kuźmiuk. – Zgoda na odwierty badawcze była podjęta z klauzulą natychmiastowej wykonalności, mieszkańcy nie mieli nic do powiedzenia. To pokazuje wpływ inwestora na władze centralne i lokalne – dodał.

Sygnatariuszy petycji wsparła również Lidia Geringer de Oedenberg.

– Dobrze, że mówimy o tej petycji przed rozpoczęciem budowy kopalni. Potem może być już za późno. Nie możemy czekać aż koncesja na wydobycie zostanie wydana, bo może to się stać automatycznie. Musimy chronić prawa obywateli nie tylko do ich własności prywatnej, ale również do tego, żeby mieli realny wpływ na swoje otoczenie – argumentowała.

Podczas obrad przedstawiciele stowarzyszenia z Wielkopolski mówili o tym, że powstanie kopalni zrujnuje środowisko, rolnictwo i przedsiębiorczość w południowej Wielkopolsce.

– 22 zniszczone miejscowości, nawet 10 tysięcy hektarów ziemi i niemal 6 tysięcy wysiedlonych osób – to tylko niektóre liczby, które prezentują skalę zniszczeń – wyliczała Sylwia Maćkowiak.

Przedstawiciele stowarzyszenia do tej pory interweniowali u najważniejszych osób w państwie: prezydenta, premiera, ministrów środowiska, gospodarki i rolnictwa. Zarówno poprzez oficjale pisma, spotkania, jak i publiczne protesty. Procedura koncesyjna toczy się jednak dalej. Dlatego mieszkańcy sprawą starają się zainteresować również organy unijne. Oprócz spotkania w Europarlamencie, rozmawiali też z przedstawicielami Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej. - Mamy nadzieję, że wsparcie europejskich instytucji pomoże nam w uratowaniu dorobku dziesiątek pokoleń rolników i środowiska naturalnego – podsumowuje Janusz Maćkowiak, członek zarządu stowarzyszenia.

oprac. bcz

Źródło: Nasz Dom

Fot. Mackowiak, Ignaczewski1 z 2
O planach budowy kopalni odkrywkowej wegla brunatnego w południowej Wielkopolsce rozmawiali wczoraj posłowie do Parlamentu Europejskiego.

O planach budowy kopalni odkrywkowej wegla brunatnego w południowej Wielkopolsce rozmawiali wczoraj posłowie do Parlamentu Europejskiego.

2 z 2
Przeciwko planom budowy kopalni mieszkańcy powiatów: gostyńskiego i rawickiego protestowali m. in. w styczniu tego roku.

Przeciwko planom budowy kopalni mieszkańcy powiatów: gostyńskiego i rawickiego protestowali m. in. w styczniu tego roku.

Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)