Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Budżet państwa pokryje składki członkowskie w COPA-COGECA

Składki polskich organizacji rolniczych w UE będą nadal opłacane z budżetu państwa - tak zdecydowali posłowie w piątkowym głosowaniu podczas 92. posiedzenia Sejmu RP w bieżącej kadencji. Teraz nowe regulacje trafią do podpisu prezydenta.

Bartłomiej Czekała18 maja 2015, 06:05

Sejm ustalił ostateczne brzmienie nowelizacji ustawy o izbach rolniczych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja przedłuża na lata 2015-2020 dofinansowanie z budżetu państwa uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników wobec instytucji Unii Europejskiej. Chodzi tu m.in. o prace w Komitecie Rolniczych Organizacji Zawodowych (COPA) i Głównym Komitecie Spółdzielczości Rolniczej (COGECA). Organizacje te reprezentują interesy unijnych rolników i spółdzielców m.in. wobec Komisji Europejskiej. Wśród polskich organizacji należących do COPA-COGECA są np.: Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Samoobrona oraz Solidarność Rolników Indywidualnych.

Zgodnie z nowelizacją państwo opłaci składki nie tylko za izby rolnicze i związki zawodowe rolników indywidualnych, ale też za społeczno-zawodowe organizacje rolników, w tym rolnicze spółdzielnie produkcyjne i pracodawców rolnych. Polskie organizacje rolnicze nie są w stanie pokrywać samodzielnie całości kosztów uczestnictwa w strukturach ponadnarodowych. Są one związane przede wszystkim z wysokimi składkami członkowskimi oraz kosztami obsługi prac w języku polskim. Nieopłacenie składki do UE oznaczałoby wykluczenie Polski z prac na forum ponadnarodowych organizacji rolniczych.

Zgodnie z nowelizacją, dofinansowanie z budżetu państwa w latach 2015-2020 ma być przekazywane, tak jak dotychczas, za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych. Dotacja celowa będzie udzielana na wniosek Krajowej Rady w drodze umowy między tym podmiotem a Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dofinansowanie ma wynosić co najmniej 95 proc. kosztów.

oprac. bcz na podstawie sejm.gov.pl

Fot. Krzysztof Białoskórski


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ