Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Budżet rolny 2022 wyższy o 6 mld złotych

Obrazek

Sejmowa komisja finansów publicznych wydała pozytywną opinię na temat przyszłorocznych wydatków państwa na rolnictwo. Mają one wzrosnąć w porównaniu do tegorocznych o 6 mld zł.  

wk25 listopada 2021, 09:14

Wydatki w 2022 r. na rolnictwo wrosną o 47%, na rozwój wsi o 15%, a na rynki rolne o 28%. Łączne wydatki na trzy części budżetu, dotyczące spraw rolnych, wzrosną o ponad 6 mld zł w porównaniu do 2021 r.

W 2022 r. w porównaniu do roku poprzedniego zwiększają się wydatki:

  • na dopłaty do ubezpieczeń rolnych o 1 mld zł,

  • na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt o ok. 490 mln zł,

  • na KRUS o kwotę 258 mln zł,

  • z budżetu unijnego o 3,5 mld zł.

– Według komisji rolnictwa cel ustawy budżetowej, jakim jest zabezpieczenie stabilnego poziomu finansowania podmiotów obsługujących rolników i mieszkańców wsi będzie osiągnięty – mówił w Sejmie poseł Jerzy Małecki z Prawa i Sprawiedliwości, który przedstawił sprawozdanie komisji rolnictwa.

Dyskusja na temat weterynarii

Znaczą część dyskusji na temat przyszłorocznego budżetu zdominowała kwestia finansowania zadań Inspekcji Weterynarii oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Przypomniano, że sytuacja kadrowo-finansowa Inspekcji Weterynaryjnej jest od wielu lat bardzo zła, co nie powinno mieć miejsca w czasach walki z afrykańskim pomorem  świń oraz grypą ptaków.

– Tymczasem jest tam coraz mniej lekarzy weterynarii, których co roku ubywa o ok. 10% z powodu niskich pensji i katastrofalnej sytuacji finansowo-kadrowej. Dofinansowanie tej niezwykle istotnej służby leży w interesie Państwa i powinno być to oczkiem w głowie rządu, czego domagamy się od dawna – mówił Marek Mastalerek, sekretarz Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Zatory finansowe

Swoje problemy związane z zatorami finansowymi przedstawili także lekarze weterynarii, którzy wykonują czynności zlecone przez powiatowego lekarza weterynarii. Ta 6 tysięczna grupa lekarzy wykonuje m.in. badania zwierząt rzeźnych i mięsa oraz badania i monitoring chorób zakaźnych. Biorą oni także udział w zwalczaniu ognisk ASF oraz HPAI.

– Wygląda to tak, że za Żuromin w ramach zwalczania HPAI nie płacono ludziom 9 miesięcy i w zasadzie do teraz nie wszyscy otrzymali pieniądze. Za badanie zwierząt rzeźnych i mięsa w zeszłym roku nie płacono ludziom 6 miesięcy. Chciałbym się dowiedzieć czy budżet został na tyle zabezpieczony w przyszłych latach, aby nie było takich sytuacji, że przez 9 miesięcy koleżanki i koledzy moi nie dostają pieniędzy – powiedział Bartosz Woźniak, prezes Stowarzyszenia Urzędowych Lekarzy Weterynarii.

Będzie wzrost wydatków

W odpowiedzi przedstawiciel MRiRW poinformował, że wydatki na weterynarie rosną w 2022 r. o 1,8 mld zł.
– W projekcie ustawy budżetowej na 2022 r. na realizację działań przez Inspekcję Weterynaryjną, w tym zwalczanie chorób zakaźnych, w rezerwie budżetu zaplanowano 548 mln zł. Ponadto zwiększono budżety wojewodów o 124 mln zł. – mówił wiceminister R. Bartosik.

Jednocześnie Inspekcja Weterynaryjna otrzyma 604 nowe etaty na co przeznaczonych będzie 65 mln zł. Jej pracownicy mogą także liczyć na 6% wzrost pensji.

Ale zdaniem lekarzy weterynarii samo stworzenie etatów nie załatwi sprawy, gdyż w Inspekcji Weterynaryjnej jest wiele wakatów.
– Chodzi o stworzenie jasnej drogi awansu zarówno zawodowego jak i finansowego. Inaczej wygląda na to, że nadal będziemy świadkami odpływu z pracy lekarzy weterynarii – skomentował M. Mastalerek z KRL-W. 

wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)