Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Byk zabił rolnika? Wielka tragedia w gospodarstwie

Obrazek

Życie pisze każdemu inne scenariusze. Mamy plany, marzenia. Jesteśmy pewni, że je spełnimy, w międzyczasie poddajemy się rutynowym obowiązkom – codzienności. Wydaje się nam, że jest ona całkowicie „oswojona” i nie wydarzy się nic, czego byśmy nie oczekiwali w danym momencie. Bo kto ma gospodarstwo, wie że każdego dnia trzeba wykonać tę samą ciężką pracę, by kiedyś do czegoś dojść. Zwierzęta codziennie wymagają tego samego, dlatego każdego ranka należy wstać, pójść do nich, wykonać całą pracę. My to wiemy. I one też.

Aleksandra Galusdr Mirosława Wieczorek5 grudnia 2017, 10:52
Tymczasem zarówno życie, jak i zwierzęta są nieprzewidywalne. Nigdy nie wiadomo, co może się tym razem zdarzyć… Prawdopodobnie ten nieszczęśliwy poranek dla mieszkańca gminy Kotlin nie wyróżniał się niczym szczególnym. Poszedł najpewniej oprzątać byka. Codzienność.

Jednak koło godziny 12:00 miejscowa jednostka ratownicza otrzymała zgłoszenie od mieszkańców wsi, że w boksie byka, w budynku inwentarskim, wydarzył się wypadek i na ziemi leży nieprzytomny mężczyzna. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon 60-letniego rolnika. Ciało gospodarza leżało w boksie z bykiem. Wstępnie podejrzewa się, że mężczyzna został stratowany przez zwierzę, jednak w celu potwierdzenia lub wykluczenia tej wersji zdarzeń, jego ciało zostało zabezpieczone i przekazane do odpowiedniej placówki w celu wykonania sekcji zwłok.

Śmierć tego mężczyzny, to straszna tragedia dla najbliższych oraz przyjaciół. Miejscowi, wspominają, że miał on dużo wspaniałych planów na najbliższą przyszłość...

Przypominamy, że w pracy ze zwierzętami trzeba zachować szczególną ostrożność. Oto kilka cennych porad red. Miry Wieczorek, zootechnik, specjalistki działu Top Bydło w „top agrar Polska”:


Pamiętajmy, przede wszystkim bezpieczna obsługa!
Hodowla zwierząt inwentarskich wiąże się z dużym ryzykiem wypadku. W czasie karmienia, dojenia i zabiegów higienicznych często dochodzi do uderzeń, przygnieceń i pogryzień przez zwierzęta, a w ekstremalnych przypadkach nawet do stratowania ludzi. Z danych KRUS wynika, że rocznie ok. 2 000 osób doznaje urazu podczas pracy ze zwierzętami, a kilka traci życie.
Przyczyny wypadków
Najczęstsze przyczyny wypadków to: reakcja zwierząt na nieznane bodźce i otoczenie (podejście do zwierząt bez uprzedzenia, hałas, ból, strach), narowistość i agresja, niewłaściwy sposób obsługi, nieodpowiednie warunki bytowania (nadmierne zagęszczenie, brak dostępu do wody i paszy, oraz wybiegów), nieprawidłowe metody poskramiania. Samce zwierząt gospodarskich (buhaje, ogiery, knury, tryki) uznawane są za zwierzęta niebezpieczne, dlatego powinni z nimi pracować wyłącznie silni mężczyźni. Szczególną ostrożność należy zachować przy obsłudze buhajów. Aby bezpiecznie je obsługiwać, należy wpiąć im kółko nosowe, służące do przeprowadzania za pomocą specjalnego drążka o długości minimum 1,4 m i  zastosować mocny kantar.
Jak zachowywać się podczas pracy ze zwierzętami?
Zwierzęta są spokojniejsze, jeżeli opiekują się nimi znane im i przyjaźnie nastawione osoby. Przestraszone lub zaskoczone zwierzę może ugryźć, kopnąć, przewrócić, przygnieść, stratować. Rozdrażnione zwierzę może zaatakować. Dlatego podczas pracy należy być zdecydowanym, ale spokojnym i ostrożnym. Należy uprzedzać zwierzęta głosem, gdy się do nich zbliżamy, starać się nie dopuścić do sytuacji otoczenia przez stado. Podstawą jest także unikanie drażnienia zwierząt i praca na trzeźwo.
Pod stałą obserwacją
Bydło i konie widzą dookoła siebie z wyjątkiem obszaru znajdującego się bezpośrednio za ich zadem. Aby uniknąć kopnięcia lub uderzenia, przed podejściem do zwierzęcia od tyłu należy je uprzedzić głosem. Pozycja głowy i ogona świadczy o stanie emocjonalnym – Unoszenie lub tulenie uszu, grzebanie kończynami w podłożu, stroszenie sierści na grzbiecie, szczerzenie zębów, parskanie sygnalizują zagrożenie ze strony zwierzęcia. Zwierzęta reagują gwałtownie na wysokie dźwięki. Pokrzykiwanie powoduje u nich stres i poczucie zagrożenia.

ag, mwie

Fot. K. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)