Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Były prezes ARiMR i Energa SA za sterami PKN Orlen

Obrazek

Daniel Obajtek, doskonale znany rolnikom z czasów, gdy pełnił funkcję prezesa ARiMR, po raz kolejny zmienił stanowisko. Tym razem, po niemal rocznej prezesurze w spółce Energa S.A., dziś objął stery Polskiego Koncernu Naftowego Orlen.

Bartłomiej Czekała6 lutego 2018, 09:15
Podczas wczorajszego posiedzenia Rada Nadzorcza PKN ORLEN dokonała zmian w składzie Zarządu Spółki. Ze stanowiska Prezesa Zarządu odwołany został  Wojciech Jasiński, a pełnienie tej funkcji powierzono właśnie Danielowi Obajtkowi. Jednocześnie Rada Nadzorcza odwołała Wiceprezesa Zarządu Mirosława Kochalskiego oraz Członka Zarządu ds. Inwestycji i Zakupów Marię Sosnowską. Rada postanowiła też oddelegować do funkcji Członka Zarządu Józefa Węgreckiego, powołanego wcześniej w skład Rady Nadzorczej z mandatu Ministra Energii działającego w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa. Przyczyn tych zmian w komunikacie prasowym nie podano.

Przypomnijmy, że nowy prezes PKN Orlen kierował Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 27 listopada 2015 roku do 1 marca 2017 roku. Dzień później objął stanowisko prezesa grupy Energa SA – jednej z czterech największych grup energetycznych w Polsce. PKN Orlen w komunikacie prasowym poinformował, że Energa pod kierownictwem Daniela Obajtka zakończyła 2017 rok z kapitalizacją na poziomie 5,3 miliarda złotych, notując najwyższy wśród krajowych spółek energetycznych – sięgający 38 procent – wzrost kursu akcji notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Przypomnijmy, że Obajtek ma bogaty dorobek zawodowy. Od 1999 roku związany był z przedsiębiorstwami prywatnymi, gdzie przez 7 lat pełnił funkcje kierownicze i dyrektorskie, był także współzałożycielem jednej ze spółek. Od roku 2002 do 2015 działał w samorządzie gminy Pcim, gdzie najpierw był radnym a potem wójtem.  W 2015 roku rozpoczął pracę na stanowisku Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którą zreformował pod względem organizacyjnym oraz zoptymalizował koszty jej funkcjonowania. Od 2016 roku sprawuje również funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej LOTOS – Biopaliwa Sp. z o.o. oraz jest członkiem Rady Nadzorczej DALMOR S.A.

oprac. bcz na podst PKN Orlen


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)