Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ceny świń: Stabilizacja po polsku

Obrazek

Choć w Niemczech od dwóch tygodni obowiązuje niezmieniona cena tuczników – 1,5 euro/kg w klasie E, Polskie ubojnie na siłę chciały obniżyć stawki płacone rolnikom za tuczniki.

Jan Bromberek19 października 2017, 13:42
Tym razem powodem miała być mocniejsza złotówka, która jakoby uatrakcyjniała przywóz żywych zwierząt z Niemiec - tłumaczenie co najmniej pokrętne. Bo przy obecnych stawkach w Polsce na poziomie maksymalnie 5 zł/kg tucznika fermowego i 4,4 zł/kg żywca tucznika skupowego zakupu za Odrą nie mogą być intratne. 1,5 euro/kg w klasie E oznacza, że ubojnie w kraju musiały by płacić min. 6,35 zł/kg w klasie E lub ok. 5,1 zł/kg żywca. A tak nie płacą. Na dodatek z Niemiec docierają do nas informacje, że oficjalna cena VEZG jest tylko ceną na papierze.

Rzeczywiste transakcje opiewają na ceny przynajmniej o 0,1 euro/kg wyższe. Świadczy to tylko o tym, że u naszych zachodnich sąsiadów, którzy ustalają cenę tucznika dla naszego rynku, żywca nie ma zbyt wiele, a ten który jest trafia do krajowych odbiorców. Dopiero w formie przetworzonej wysyłany jest w dużej części do Chin. Dopiero gdy na rynku chińskim są kłopoty mięso to ląduje u nas.      jbr

Zobacz wszystkie ceny świń w Twojej okolicy - notowania cen.


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy