Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Co dalej z porozumieniem pomiędzy UE, a Wielką Brytanią?

Obrazek
KE zaleca wyrażenie zgody na zawarcie porozumienia. W czwartek komisje spraw zagranicznych i handlu głosowały za porozumieniem określającym zasady przyszłych stosunków między UE a Wielką Brytanią.
Dorota Kolasińska18 kwietnia 2021, 13:41
Negocjatorzy UE i Wielkiej Brytanii uzgodnili warunki Brexitu umowy o handlu i współpracy w dniu 24 grudnia 2020 r. Aby zminimalizować zakłócenia, umowa jest stosowana tymczasowo od 1 stycznia 2021 r. i wygaśnie 30 kwietnia 2021 r., wymagała zgody Parlamentu Europejskiego.

Parlament wielokrotnie podkreślał, że uważa tymczasowe stosowanie za wynik wyjątkowego zbioru okoliczności i działań, których nie należy powtarzać. Izba ma podjąć ostateczną decyzję, a także przyjąć oddzielną rezolucję na przyszłej sesji plenarnej. W dniu 13 kwietnia Konferencja Przewodniczących Parlamentu postanowiła nie wyznaczać terminu posiedzenia plenarnego, aby podkreślić, że strona brytyjska musi najpierw w pełni wdrożyć umowę o wystąpieniu.

Komisja Spraw Zagranicznych i Handlu Międzynarodowego zgodziła się z wnioskiem sprawozdawców Andreasa Schiedera (AFET, S&D, AT) i Christophe'a Hansena (INTA, EPP, LU) 108 głosami za, przy jednym głosie przeciw i czterech wstrzymujących się. Posiedzenie plenarne zatwierdza traktat.

– Brexit to historyczny błąd, ale teraz musimy stworzyć mocny fundament dla przyszłych relacji.
Dzisiejszą decyzją z zadowoleniem przyjmujemy postanowienia, które zobowiązują Wielką Brytanię do przestrzegania naszych obecnych wysokich standardów pracy i ochrony środowiska. Jednakże wszelkie postępy mogą zostać utracone, jeśli Wielka Brytania będzie nadal jednostronnie naruszać umowę o wystąpieniu i protokół w sprawie Irlandii Północnej. Z niecierpliwością czekamy na wykonalny plan wdrożenia protokołu oraz zaangażowania w realizację i kontrolę porozumienia – powiedział Andreas Schieder.

Christophe Hansen zaznaczył, że ekonomiczny Brexit na początku tego roku spowodował prawdziwe zamieszanie, bowiem umowa o handlu i współpracy jest niedoskonała i niedopracowana. – Ratyfikowanie umowy w Parlamencie po intensywnej kontroli zwiększa pewność prawa dla przedsiębiorstw działających obecnie w trudnym środowisku oraz wzmacnia i zachowuje bezprecedensowe zabezpieczenia zapewniające równe szanse, tak starannie wypracowane. Co więcej, zielone światło dla umowy oznacza również poszerzenie naszego arsenału narzędzi prawnych i dźwigni, aby nadal naciskać na pełne i pragmatyczne wdrożenie umowy o wystąpieniu i jej protokołu, których znaczenie podkreśliły ostatnie wydarzenia w Irlandii Północnej – powiedział Christophe Hansen.

Źródło: Parlament Europejski


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)