Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Co wojewoda zrobi z wnioskami?

Obrazek

Od kilku tygodni na łamach naszego portalu piszemy o problemach z szacowaniem szkód w uprawach przez gminne komisje. Rzeczywistość pokazuje jednak, że nawet gdy komisje sporządzą protokoły, w których uznają rolnikom straty, nie oznacza to wcale końca kłopotów.

Bartłomiej Czekała8 września 2015, 13:56

Z naszą redakcją skontaktowali się rolnicy z gminy Świecie w woj. kujawsko-pomorskim, którzy złożyli do urzędu gminy wnioski o szacowanie strat w swoich gospodarstwach. Takich pism do miejscowego ratusza wpłynęło 89, z czego w 51 przypadkach komisja stwierdziła straty na poziomie większym niż 30%. Dlatego też te wnioski zostały skierowane do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, który musi je zatwierdzić, by rolnicy mogli skorzystać z przygotowanych przez rząd form pomocy. Jednak wojewoda najpierw niezbyt spieszył się z ich przyjęciem, a gdy już to zrobił, niespecjalnie spieszy się z ich zatwierdzeniem. Nasz dziennikarz cały czas próbuję od niego uzyskać informację, dlaczego tak się dzięję. Na razie bezskutecznie.

Rolnicy, z którymi rozmawialiśmy są podenerwowani. Wszyscy czekają na podpis wojewody, by móc starać się o pomoc z ARiMR, a wnioski w tej sprawie można składać tylko do końca września br. Jak mówią, od czasu, gdy gminna komisja rozpatrywała ich wnioski, do urzędu gminy wpłynęło kolejnych 20 wniosków, co łącznie daje 109 wniosków na 1000 gospodarstw funkcjonujących w całej gminie. Skąd taka mała skala? Zdaniem naszych rozmówców wielu rolników nie składało wniosków ponieważ mają produkcję zwierzęcą i wychodzą z założenia, że mimo strat w uprawach, nie przekroczą pułapu o 30% obniżonego dochodu w gospodarstwie.  bcz, pł

Więcej o problemach rolników z gminy Świecie w kolejnym wydaniu "top agrar Polska".



1 z 1
Rolnicy z gminy Świecie czekają z niecierpliwością na podpis wojewody.

Rolnicy z gminy Świecie czekają z niecierpliwością na podpis wojewody.

Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)