Zaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Copa-Cogeca: rośnie problem dużych drapieżników w UE

Duże drapieżniki to rosnące zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt gospodarskich i domowych na obszarach wiejskich. Zdaniem Copa-Cogeca, problemem jest unijna dyrektywa siedliskowa, która uniemożliwia skuteczne regulowanie populacji dzikich zwierząt.  

wk31 stycznia 2022, 08:16

Zdaniem Michèle Boudoin’a, przewodniczącego grupy roboczej „Owce” Copa-Cogeca, z powodu niekontrolowanego rozmnażania się populacji dużych drapieżników w Europie, jesteśmy świadkami rekolonizacji obszarów wiejskich, a nawet niektórych obszarów miejskich, przez wilki, niedźwiedzie, a nawet rysie. Zwierzęta te zaczynają się pojawiać w miejscach, w których nie widziano ich od dziesięcioleci, a nawet takich, gdzie nie widziano ich nigdy wcześniej. W efekcie obiektem ataków stają się psy, owce, cielęta, kucyki, a nawet ludzie. Obrażenia, nie tylko „zwykłe” zadraśnięcia, są w wielu przypadkach śmiertelne.

Rośnie liczba ataków

Z danych zebranych przez Copa-Cogeca wynika, że w latach 2018-2020 we Francji mieliśmy do czynienia 3770 atakami wilków, które zabiły prawie 12 tys. zwierząt. Koszt odszkodowań wyniósł 2,5 mln euro. W tym samym czasie w Niemczech wilki zaatakowały 942 razy zabijając prawie 4 tys. zwierząt. Koszt odszkodowań wyniósł ponad 800 tys. euro. W Hiszpanii było ponad 5 tys. ataków wilków, które zabiły ponad 11 tys. zwierząt. Koszt odszkodowań wyniósł prawie 4 mln euro. Z kolei w Rumunii w ciągu trzech lat (2018-2021), niedźwiedzie zabiły w 30 obywateli tego kraju.


Pozostało 73 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.

Aby czytać wszystkie artykuły ze strefy Premium dołącz do grona subskrybentów już teraz! Skorzystaj ze specjalnej oferty – teraz tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu do top agrar Premium.

Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.

SubskrybujZaloguj się
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ