Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Czarne scenariusze dla rolnictwa: brakuje kompleksowej analizy EZŁ

Obrazek

Copa-Cogeca po raz kolejny domaga się od Brukseli opracowania oceny wpływu Zielonego Ładu na europejskie rolnictwo. Zwraca też uwagę, że czasu jest coraz mniej. Nowa, zielona WPR ma wejść w życie już 1 stycznia 2023 r.

wk1 lutego 2022, 17:14

W zeszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim odbyło się wysłuchanie publiczne na temat wpływu strategii „Od pola do stołu” na rolnictwo i systemy żywnościowe.

Gdzie jest ocena wpływu z KE?

Podczas spotkania, któremu przewodniczyli szef Komisji Rolnictwa PE Norbert Lins i szef Komisji Środowiska Pascal Canfin, swoje raporty na ten temat przedstawili m.in. eksperci z Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych oraz Wagenigen University.

„Gdybym miał wybrać jedno stwierdzenie do podsumowania tej dwugodzinnej debaty to podtrzymałbym konkluzję przewodniczącego komisji rolnictwa, Norberta Linsa, którego zdaniem, analizy, które już leżą na stole są bardzo przydatne, gdyż dają możliwość zapoznania się z różnymi punktami widzenia. Ale my potrzebujemy oceny wpływu z Komisji Europejskiej” – napisał po spotkaniu Jean-Pierre Fleury, przewodniczący grupy roboczej „Wołowina” Copa-Cogeca.

Czarne scenariusze dla rolnictwa

Z raportu Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych wynika, że wprowadzenie Zielonego Ładu w rolnictwie doprowadzi do 12% spadku produkcji rolniczej oraz wzrostu cen żywności o 17%. Jednocześnie poważne turbulencje czekają handel zagraniczny. Czeka nas bowiem aż 20% spadek eksportu z UE oraz 2% wzrost importu. Zdaniem amerykańskich ekspertów rolnicze dochody w UE spadną o 16%.

Do podobnych wniosków dochodzą naukowcy z holenderskiego Wagenigen University. Ich zdaniem Zielony Ład, który zakłada znaczące redukcję stosowania pestycydów i nawozów doprowadzi do obniżenia produkcyjności i znacznych strat w plonach. W jednym z możliwych scenariuszy mówi się, że w Polsce produkcja jabłek spadnie o 50%, rzepaku o 18%, buraków cukrowych 23%, a chmielu 16%.

W przypadku produkcji zwierzęcej osiągnięcie celów Zielonego Ładu może prowadzić do zmniejszenia pogłowia zwierząt rzędu od 10 do 15%. Ale jednocześnie oddziaływanie będzie prawdopodobnie bardzo zróżnicowane regionalnie.

Wpływ Zielonego Ładu na handel UE będzie także znaczący i w ujęciu procentowym większy niż wstrząsy jakie czekają nas w produkcji rolnej. Ogólny wzorzec jest taki, że import do UE (np. kukurydza, rzepak) znacznie wzrasta, podczas gdy eksport z UE (np. pszenica, oliwki, wino) spada.

Jedna, kompleksowa analiza

Zdaniem Copa-Cogeca potrzebne jest jedno kompleksowe badanie dotyczące wpływu proponowanych zmian na europejskiej rolnictwo. A nie jak proponuje Komisja Europejska seria badań dotyczących różnych celów.

„Badania wpływu każdej  propozycji legislacyjnej oddzielnie nie dadzą żadnego wglądu w to, co naprawdę wydarzy się jutro w naszych gospodarstwach, w importowanych kontenerach, na rachunkach finansowych i co stanie się z cenami, które ludzie widzą na półkach sklepowych. Jeśli Komisja Europejska jest w stanie określić tak ambitne cele to powinna być także w stanie ocenić ich wpływ! To takie proste” – pisze Jean-Pierre Fleury.

Organizacje skupione w Copa-Cogeca zwracają uwagę, że mamy coraz mniej czasu, gdyż nowa, zielona Wspólna Polityka Rolna ma wejść w życie już 1 stycznia 2023 r. Najbliższe miesiące będą więc decydujące.

wk 
fot. Parlament EuropejskiWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)