Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Czarny sen drobiarzy – embargo na mięso z Polski

Obrazek

Spełnia się czarny sen polskiego drobiarstwa. Po wykryciu u nas wirusa ptasiej grypy kolejne kraje wprowadzają embargo na białe mięso z naszego kraju. Na razie niezagrożona jest sprzedaż do naszych głównych odbiorców, czyli krajów Unii Europejskiej.

7 grudnia 2016, 10:57

Z informacji z Głównego Inspektoratu Weterynarii wynika, że pierwsze embargo wprowadziły Tajwan i Japonia. Zagrożonych kierunków sprzedaży może być jednak znacznie więcej. Z wieloma krajami mamy uzgodniony wzór świadectwa zdrowia, na którym musi być załączona informacja, że kraj pochodzenia, czyli Polska, jest wolny od wirusa ptasiej grypy. W praktyce oznacza to, że lekarze weterynarii nie będą mogli wystawić świadectw zdrowia niezbędnego do realizacji eksportu. 

Ptasia grypa może być potężnym ciosem w dynamicznie rozwijający się polski przemysł drobiarski. Z informacji jednego z największych graczy na rynku firmy Indykpol zakaz eksportu już dotyczy:  Algierii, Azerbejdżanu, Chin, Gruzji, Japonii, RPA, Tajwanu i Wietnamu. Zarząd Indykpolu wydała oświadczenie, w którym pisze, że: "Zdarzenie to może mieć niekorzystny wpływ na wyniki finansowe spółki. Na rynku chińskim i RPA spółka realizowała rosnącą sprzedaż eksportową i wiązała z tymi rynkami istotne plany rozwojowe. Ze względu na fakt, że nie jest znany okres, na jaki został ograniczony eksport produktów drobiowych z Polski, spółka nie jest w stanie precyzyjnie ocenić wpływu tego zdarzenia na przyszłe przychody i zyski" – napisano w komunikacie.

Jak wynika z danych MRiRW od stycznia do października 2016r. Polska wyeksportowała 705 tys. t mięsa i podrobów drobiowych, czyli 17%  więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Naszymi największymi odbiorcami pozostały Niemcy i Wielka Brytania. Do krajów Unii Europejskiej realizujemy ok. 80% całego eksportu.   wk

Fot. SIerszeńskaWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)