Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

„Czasy są trudne, państwo nie może zarabiać na rolnikach i konsumentach!”

Obrazek

Wspólny apel Ludowców i AgroUnii w sprawie obniżenia cen nawozów przez Spółki Skarbu Państwa był jedną z kwestii przedstawionych na sejmowej konferencji prasowej. Jakie są postulaty PSL i AgroUnii? 

wk19 stycznia 2022, 12:32

Podczas zorganizowanej w Sejmie konferencji prasowej Polskiego Stronnictwa Ludowego i AgroUnii, liderzy obu organizacji podkreślili, że obecna, bardzo trudna sytuacja na wsi wymaga wspólnego działania. Wysokie ceny gazu, wyższe podatki, ceny energii elektrycznej dotykają wszystkich rolników. Dlatego trzeba szukać wspólnych mianowników, dzięki którym będzie można skuteczniej rozwiązywać problemy wsi.

Zerowe marże i sprzedaż bezpośrednia

A ponieważ sytuacja jest trudna, nie można pozwolić na to, aby spółki Skarbu Państwa zarabiały na nawozach.

– Wystosowaliśmy apel do rządu, w którym jasno piszemy, że spółki Skarbu Państwa powinny zejść z marżami do zera, powinny opuścić marże na sam dół. Po drugie, powinny wprowadzić sprzedaż bezpośrednią ze swoich zakładów. PiS każe nam sprzedawać bezpośrednio z naszych gospodarstw nasze produkty. My mówimy jasno, że spółki Skarbu Państwa niech pokażą jak to robić – mówił M. Kołodziejczak z AgroUnii.

AgroUnia zażądała także ujawnienia kosztów produkcji 1 tony nawozów produkowanych przez Spółki Skarbu Państwa. Ponieważ czasy są trudne, państwo nie może zarabiać na rolnikach i konsumentach.

Rekordowe ceny żywności w 2022 roku?

Zdaniem lidera AgroUnii, 2022 rok może być historyczny, bo dojdzie do nienotowanej wcześniej zapaści produkcji żywności. A to wpłynie nie tylko na rolników, ale także wszystkich konsumentów. Wysokie ceny nawozów doprowadziły bowiem do sytuacji, że rolnicy już ograniczyli ich użycie, a niektórzy wręcz zrezygnowali.

– Sytuacja jest dramatyczna. Działania polskiego rządu przypominają łatanie dziur. A łatanie dziur to nie jest polityka. To nie jest rozwiązywanie problemów, to jest krótkowzroczność i brak strategii. A nam potrzeba działań długofalowych – kontynuował Michał Kołodziejczak z AgroUnii.  

Wspólny głos PSL i AU

– Chcę poprzeć apel AgroUnii, który jest wystosowany do rządzących. Dotyczy on cen nawozów sztucznych produkowanych w Polsce. To jest sprawa niezwykle bulwersująca od wielu tygodni i miesięcy. Te ceny wzrosły czterokrotnie. Te ceny są horrendalnie wysokie. Przez co będą bardzo wysokie ceny żywności w kolejnym roku, bo uprawy będą mniejsze, albo rolnicy nie będą w stanie prowadzić swojej działalności – mówił w Sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

AgroUnia zapowiedziała, że będzie zabiegać w Sejmie o podpisy pod apelem zarówno posłów opozycji, jak i partii rządzącej.

wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)