Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Czego oczekuje AgroUnia od ministra Kowalczyka?

Obrazek

W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie nowego ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z Michałem Kołodziejczakiem. Głównym tematem rozmów będzie dramatyczna sytuacja na rynku trzody chlewnej. Agro Unia daje nowemu ministrowi kilka tygodni, aby przekonać się czy nadaje się na to stanowisko.   

wk27 października 2021, 12:32

AgroUnia po raz kolejny pojawiła się dzisiaj przed ministerstwem rolnictwa, aby podsumować rok pracy Grzegorza Pudy w resorcie. Ich zdaniem w rolnictwie był to okres bezkrólewia.

- Nigdy nie wybaczymy PiS-owi, że przez rok niszczyli polskie rolnictwo, nigdy nie wybaczymy PiS-owi, że przez rok nie było ministra rolnictwa, że na stanowisku był człowiek, który się na tym kompletnie nie znał i na oczach całej Polski robił z siebie cwaniaka. Po Grzegorzu Pudzie nie zostało nic. Zostało zdewastowane rolnictwo i tysiące gospodarstw w upadku - mówił Kołodziejczak.

Lider Agro Unii przyznał, że jest po pierwszej rozmowie telefonicznej z nowym ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem. - Dzisiaj od ministra Kowalczyka oczekujemy nie tylko głaskania po plecach, co miało miejsce w dzisiejszej rozmowie w RMF, nie tylko ciepłych słów. Bo ja mam wrażenie, że minister Kowalczyk nie zdaje sobie sprawy co go czeka gdy zasiada teraz na fotelu ministra rolnictwa – mówił lider Agro Unii.


Dramatyczna sytuacja na rynku trzody

AgroUnia spotka się z ministrem w przyszłym tygodniu. Jednym z głównych tematów rozmów będzie dramatyczna sytuacja na rynku trzody chlewnej. – Ta branża upada w całej Polsce. Minister Kowalczyk w dzisiejszym wywiadzie mówił, że daje sobie 6 miesięcy. Tu nie ma 6 miesięcy, tu każdy dzień się liczy. W przyszłym tygodniu oczekujemy rozwiązania najważniejszych problemów producentów trzody chlewnej - mówił Jarosław Wojtaszak hodowca trzody chlewnej z Lubelszczyzny.

Działacze Agro Unii nie zgadzają się z opinią, że najważniejsze w walce z ASF jest wzmocnienie bioasekuracji. Ich zdaniem należy podnieść opłacalność produkcji, a w sklepach powinny pokazać się dwie ceny. Jedna ma pokazywać ile za dany produkt otrzymuje rolnik, a druga cenę zakupu konsumenta – a dokładniej to, ile zarabia sklep i pośrednicy.

AgroUnia zamierza bacznie przyglądać się poczynaniom nowo wybranego ministra rolnictwa.

- Składamy deklarację, że bardzo szybko sprawdzimy możliwości ministra Kowalczyka. Dajemy sobie na to kilka tygodni i będziemy mogli powiedzieć czy ten człowiek nadaje się, żeby być dłużej – podsumował Michał Kołodziejczak.


wk
Fot. FB AgroUniaWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)