Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Czy będą konsultacje ws. nowej "Piątki"? Telus: nie wiadomo

Brak wysłuchania publicznego przy poprzedniej „Piątce dla zwierząt” był błędem - ocenił wczoraj wieczorem w RMF FM Robert Telus, poseł PiS i przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa. Zaznaczył jednak, że nie wiadomo, czy odbędą się konsultacje przy tworzeniu nowego projektu ustawy i jaka ścieżka legislacyjna zostanie obrana.

Kamila Szałaj27 listopada 2020, 11:36
"Piątka dla zwierząt", mimo że jej pierwotna wersja nie będzie procedowana, wciąż budzi wiele kontrowersji. W resorcie rolnictwa trwają prace nad nowymi przepisami w tym zakresie, ale nadal nie znamy głównych założeń dotyczących ograniczenia uboju rytualnego bydła i zakazu hodowli zwierząt na futra.  

We wczorajszej „Popołudniowej Rozmowie” w RMF FM Robert Telus, poseł PiS i przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, który głosował za „Piątką dla zwierząt”, przyznał, że w tej chwili trwają przygotowania najważniejszych zapisów i zaangażowany jest w nie również minister Grzegorz Puda. 

- Minister rolnictwa i pracownicy ministerstwa przygotowują zręby tej ustawy – powiedział polityk.

Projekt poselski czy rządowy?


Telus zaznaczył jednocześnie, że choć nad ustawą pracuje minister, to nie wiadomo, jaka ścieżka legislacyjna zostanie obrana. A to ważna kwestia, bo projekt rządowy daje możliwości szerokich konsultacji, a poselski już nie.

- Którą drogową pójdzie, nie wiadomo. Bo wybór drogi legislacyjnej do projektu jest jeszcze przed nami. To jeszcze nie jest zdecydowane – powiedział Telus.

Czy będą konsultacje ws. nowej „Piątki”?


Prowadzący rozmowę dziennikarz Marcin Zaborski zauważył, że przygotowanie projektu ustawy przez rząd, a wrzucenie go do Sejmu za sprawą posłów, wygląda na sztuczkę, która pozwoli ominąć konsultacje nad tą ustawą. 

- Tak się pracuje nad ustawami, że wybiera się drogę ustawy. Ona może być przedłożona przez posłów, może być przedłożona przez rząd. Może być też projektem obywatelskim, przecież jest kilka dróg legislacyjnych ustawy (…). Konsultacje można prowadzić przez rząd, to można prowadzić i tutaj [w przypadku projektu poselskiego – przyp. red.] z organizacjami. Ale również konsultacje można prowadzić w komisji sejmowej, można zrobić wysłuchanie publiczne – odpowiedział wymijająco przewodniczący Telus.

Przyznał jednak, że projekty takie jak „Piątka” muszą być konsultowane, a brak wysłuchania publicznego przy poprzedniej wersji ustawy był błędem. Mimo to na pytanie, czy odbędą się konsultacje przy tworzeniu nowych przepisów odpowiedział, że tego nie wie. 
 
- Nie wiem, czy będzie wysłuchanie. Jaką drogą, jakie konsultacje, jak pójdą – dzisiaj nie wiem – powiedział poseł. 

ksz, oprac. na podst. rozmowy w RMF FM, fot. Sejm RP


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)