Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Czy ciągniki rolnicze wrócą na DK36 pod Rawiczem?

Obrazek

Wspólnie przygotowane pismo w sprawie dopuszczenia ruchu ciągników po rawickim odcinku DK36, a także budowie ronda w Sarnówce, przekazali szefowi resortu rolnictwa Grzegorz Kubik – burmistrz Rawicza oraz Karol Skrzypczak – włodarz Miejskiej Górki. 

Karol Pomeranek19 grudnia 2022, 12:06

Samorządowcy chcą poprawy bezpieczeństwa

Samorządowcy, w imieniu rolników ze wsi Sarnówka i Żołędnica znajdujących się w gminie Rawicz oraz rolników z gminy Miejska Górka zwracają się z prośbą o przekonanie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do zniesienia zakazu poruszania się ciągników rolniczych po całym odcinku obwodnicy Rawicza w ciągu drogi krajowej nr 36, czyli od Ronda Sarnowskiego im. Jerzego Zelka do Ronda Załęcze. 

– Ponadto, zwracamy się z prośbą o interwencję i przekonanie GDDKiA do słuszności budowy ronda na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 36 w miejscowości Sarnówka w celu poprawy bezpieczeństwa pojazdów włączających się do ruchu drogi krajowej – napisano w piśmie do ministra. 

Ścieżki rowerowe nie sprzyjają ciągnikom

Jak podkreślili samorządowcy Rawicza i Miejskiej Górki, problem jest poważny, albowiem przejazd przez Rawicz, gdzie za sprawą środków unijnych w ostatnim czasie przeprowadzono szereg inwestycji ułatwiających ruch pieszym i rowerzystom, w wyniku czego doszło do zwężenia wielu ulic w mieście, staje się dla maszyn rolniczych coraz bardziej problematyczny.

– Dziś okazuje się, że tymi zwężonymi ulicami zmuszeni są przejeżdżać rolnicy ciężkim sprzętem, co utrudnia przemieszczanie się wszystkim uczestnikom ruchu, zarówno drogowego, jak i pieszego oraz wpływa na ich bezpieczeństw – napisali.

Ciągniki rolnicze nie powodowały wypadków

Burmistrzowie Kubik i Skrzypczak przypominają jednocześnie, że w latach 2018-2021 ruch pojazdów rolniczych na DK 36 był dopuszczony i w tym czasie nie odnotowano tam wypadków przez nie spowodowanych. Proszą ministra o interwencję w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad celem dopuszczenia ruchu pojazdów rolniczych po rawickim odcinku wspomnianej drogi krajowej.

– Apelujemy do Pana Premiera o interwencję w GDDKiA. Dla całej społeczności gmin Rawicza i Miejskiej Górki wsparcie w tej kwestii byłoby nieocenione, szczególnie dobrze przyjęte przez rolników, którzy w tej kwestii nieustannie i niestety nieskutecznie apelują od dłuższego czasu – wskazali w piśmie Grzegorz Kubik i Karol Skrzypczak.
źródło: rawicz24.pl

Fot. Envato Elements, poglądowe


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)