Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Czy da się odliczyć VAT od brony i pługa?

Obrazek

Dwa lata temu rodzice przepisali mi gospodarstwo. W akcie notarialnym wypisane były najważniejsze maszyny, natomiast takie jak np. brony, pługi, zagrabiarki – nie. Czy mogę odliczać VAT od części zamiennych do tych nieujętych w akcie notarialnym maszyn? – pyta nasz Czytelnik.

dr Piotr Łuczak17 maja 2015, 09:09

Nasz redakcyjny specjalista, Roman Włodarz odpowiada: Prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów części zamiennych (i innych kosztów) nie jest zależne od faktu wpisania środków trwałych do ewidencji, a jedynie od związku ze sprzedażą opodatkowaną (art. 86 Ustawy o VAT).

Zatem jeśli te maszyny są wykorzystywane w gospodarstwie, czyli służą sprzedaży opodatkowanej, mamy prawo do odliczania VAT od kosztów ich eksploatacji. Jednak ze względu na ewentualność kontroli skarbowej, warto wprowadzić do ewidencji środków trwałych każdą maszynę w gospodarstwie, jeśli w związku z tą maszyną ponosimy opodatkowane VAT koszty. W czasie kontroli będzie można łatwiej uzasadnić np. zakup konkretnej części zamiennej. opr. płPicture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)