Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Czy hodowla ślimaków opłaca się rolnikom?

Obrazek

Kto by pomyślał, że na francuskich stołach goszczą oprócz krajowych, w dużej mierze również polskie ślimaki. Choć ich hodowla w naszym kraju wciąż wywołuje uśmiech, może być ciekawą alternatywą dla rolników. Czy da się na tym zarobić?

Dominika Mulak17 grudnia 2022, 08:00

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Od czego rolnik zaczynał?
 • Kiedy zaczyna się cykl hodowlany dla ślimaków?
 • Wybudzanie ślimaków po hibernacji 
 • Co to jest "noc ślimaka"?
 • Ile jaj składa ślimak?
 • Praca na pełen etat w hodowli
 • Tucz ślimaków po wykluciu
 • Słony sposób na ucieczkę ślimaków
 • Jak przebiegają zbiory ślimaków?
 • Segregacja ślimaków i podział na klasy
 • Europa zajada się polskimi ślimakami

Czas wyjść przed szereg i przełamać pewne tradycje. Z tego założenia wyszedł Piotr Płuska z okolic Łowicza, który zamiast hodować świnie, bydło, czy drób, postawił na bardziej egzotyczny gatunek.


– Chciałem hodować strusie, później szynszyle, jednak wymagałoby to zbyt dużych nakładów na start – opowiada młody rolnik. Pomiędzy pomaganiem rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa i pracą na etacie, cały czas poszukiwał drogi dla siebie.


– Gdy w Internecie wyświetliły mi się ślimaki, wiele dni i nocy poświęciłem na zgłębianie wiedzy na temat ich hodowli. I tak postanowiłem spróbować swoich sił w tym biznesie – dodaje z uśmiechem. Obecnie od dobrych 10 lat prężnie rozwija hodowlę tych mięczaków. Ba! To największa ferma zarodowa ślimaków w naszym kraju. W ubiegłym roku Płuskowie osiągnęli moc produkcyjną w hodowli małego ślimaka na poziomie 40 mln sztuk.


wizytówka płuskowie

Od czego rolnik zaczynał?

– Miałem zaledwie 19 lat, kiedy kupiłem pierwsze 550 ślimaków, z których udało mi się pozyskać ok. 450 kg produkcji – opowiada o swoich początkach hodowca.


– Trzymałem je w małym pokoiku w domu, który dogrzewałem farelką, aby zapewnić im odpowiednią temperaturę do rozwoju. Zagwarantowanie ślimakom odpowiedniej wilgotności też było nie lada wyzwaniem. W tym celu wykorzystywałem spryskiwacz z wodą do kwiatów – dodaje rozbawiony.


Obecnie Płuskowie rozmnażają ślimaki w tunelach foliowych na powierzchni 1200 m2, a ich stado zarodowe liczy 5,5 tony. Na tym jednak nie poprzestają. Już na wiosnę planują powiększyć hale reprodukcyjne do 2 tys. m2.


tunele dla ślimaków

Kiedy zaczyna się cykl hodowlany dla ślimaków?

Cykl hodowlany zaczyna się w lutym, od wybudzenia znajdujących się w hibernacji od listopada reproduktorów.


Stado zarodowe kupuje się raz, na samym początku. Później wykorzystuje się już własne wyhodowane ślimaki – wyjaśnia rolnik. Do reprodukcji wykorzystuje się ślimaka reproduktora. Czym się wyróżnia spośród reszty? W pierwszych dwóch tygodniach zbiorów te okazy mają już wywinięty i twardy brzeg muszli. To one tworzą późniejsze stado zarodowe hodowcy, które z każdym rokiem rośnie w siłę. Jak podaje Płuska, przyjmuje się, że podczas tuczu z 1 tony małych ślimaków blisko 30 kg stanowi właśnie ślimak reproduktor.

Wybudzanie ślimaków po hibernacji 

Wybudzanie ślimaków odbywa się w halach reprodukcyjnych. Po hibernacji potrzebują ok. miesiąca, żeby dojść do siebie.

– Z chłodni ślimaki trafiają na hale, a dokładnie na stoły reprodukcyjne. Ten czas regeneracji, który fachowo nazywa się kondycjonowaniem, polega na podniesieniu w budynkach wilgotności powietrza, temperatury oraz odpowiednim doświetleniu. Ślimaki muszą też mieć zapewnioną paszę – wyjaśnia rolnik. Płuskowie pozyskują paszę z własnych zbóż, uprawianych specjalnie w tym celu. W jej składzie znajdziemy jęczmień, pszenżyto i żyto.


ślimaki


Kiedy można zauważyć wzmożoną aktywność ślimaków i ich chęć żerowania, oznacza to, że są gotowe do kopulacji.

– Sposób rozmnażania ślimaków jest bardzo ciekawy, faza krycia może trwać do 24 godzin, zwykle od zachodu Słońca do następnego wschodu Słońca. Dwa ślimaki zbliżają się do siebie i pozostają przymocowane do siebie blisko głowy – tłumaczy zapalony hodowca. Ślimaki są hermafrodytami, co oznacza, że wszystkie mają zdolność do złożenia jaj.

Co to jest "noc ślimaka"?

– Noc ślimaka, czyli żerowanie, kopulowanie i składanie jaj trwa 6 godzin. Odpowiednie warunki do rozmnażania to ok. 16 stopni Celsjusza i wilgotność powietrza w granicach 90% – podkreśla hodowca. W dzień wietrzy się pomieszczenia, aby pozbyć się wilgoci, a ślimaki mogły wyschnąć i spokojnie spać. Temperatura w halach nie powinna przekraczać 30°C.


– Kiedy dni są jeszcze krótkie, trzeba je też doświetlać, ponieważ potrzebują 18 godzin światła dziennego – dodaje.

Ile jaj składa ślimak?

Po ok. 20 dniach od kopulacji ślimak składa jaja w kubku lęgowym z torfem.


– W naszym gospodarstwie na stołach reprodukcyjnych rozstawiamy 60 tys. doniczek. Co ciekawe, jeden ślimak składa średnio od 80 do 120 jaj – mówi Piotr Płuska. Złożone jaja przekładane są do inkubatorów i trafią na tzw. porodówkę. Hodowca jako inkubatory stosuje menuboxy, czyli jednorazowe pojemniki styropianowe, używane w gastronomii.


jaja ślimaków

Praca na pełen etat w hodowli

Praca przy hodowli tych mięczaków od lutego aż do połowy maja, czyli do momentu, aż nie zostaną wypuszczone do parków hodowlanych, wymaga codziennego doglądania.


– Codziennie rano muszę zabierać doniczki, w których są złożone jaja i w ich miejsce wstawiać nowe – wyjaśnia rolnik. Każdego dnia trzeba też zraszać ślimaki wodą, bowiem żyją i rozwijają się w wilgotnych warunkach oraz dostarczyć im świeży pokarm.

Tucz ślimaków po wykluciu

Gdy jaja trafią do inkubatorów, po kolejnych 20 dniach wykluwają się małe ślimaki.


– Ślimaki wykluwają się w temperaturze 20 stopni – mówi Płuska. Przez pierwsze 5 do 7 dni po wykluciu małe ślimaki nadal pozostają w tackach lęgowych i żywią się pozostałością jaj, ponieważ są one bogate w białko.


– Po kilku dniach wychodzą na górną część inkubatora, co oznacza, że są gotowe do tuczenia, czyli wypuszczenia do parków hodowlanych – tłumaczy. Parki hodowlane to nic innego jak ogrodzone pola. Ślimaki trafiają tam w połowie maja. Ważne jest, aby wszystkie trafiły tam jednocześnie. Dzięki temu w miarę równo będą się rozwijać, co zdecydowanie ułatwia późniejszy zbiór.

Na 0,6 ha parków hodowlanych wysiewany jest rzepik perko.

Na 0,6 ha parków hodowlanych wysiewany jest rzepik perko.


– W parkach hodowlanych należy zapewnić im lekko wapienną glebę, codzienne, 25-minutowe zraszanie wodą, odpowiednie zagęszczenie roślin – zwraca uwagę rolnik. W tym celu Płuskowie w parkach hodowlanych wysiewają rzepik perko, który stanowi doskonały pokarm dla ślimaków. Ich dieta jest także wzbogacana o pokrzywę.


Na 0,6 ha parków hodowlanych wysiewany jest rzepik perko.


– Przez pierwsze 2 tygodnie ślimaki żywią się wyłącznie rzepikiem. Później wieczorami na kładki paszowe sypie się paszę zgodnie z zapotrzebowaniem. W naszym przypadku, na 18 ton produkcji, pierwsze sypanie paszy wynosi ok. 20 kg. W szczycie jest to nawet 400–500 kg dziennie – wyjaśnia hodowca. W dzień kładki służą ślimakom również jako schronienie przed słońcem.

Słony sposób na ucieczkę ślimaków

W celu zabezpieczenia parków przed ucieczką ślimaków, w listwach na ogrodzeniu wyłożone są tabletki solne.


– Sól odstrasza ślimaki, co zniechęca je do ucieczki – podkreśla Bogusława Płuska. Małżeństwo w swoim gospodarstwie do ogradzania poletek stosuje również siatki z kieszenią, które opóźniają wyjście ślimaków na zewnątrz i są dużo tańszym rozwiązaniem.


– W przyszłym roku powiększamy produkcję, więc będziemy także zwiększać powierzchnię parków hodowlanych do 2 ha – przyznają z dumą. Obecnie zajmują one 0,6 ha.

Jak przebiegają zbiory ślimaków?

Ślimaki w parkach hodowlanych przebywają do końca września.


– W tym roku ze względu na pogodę start zbiorów opóźnił się o ok. 2 tygodnie – mówi Płuska. W jego gospodarstwie ślimaki zbiera się jednorazowo – tzw. czyszczenie pola oznacza zbiór wszystkich ślimaków z poletka jak leci. Trwa ono ok. 2 tygodni. Po czym poznać, że ślimaki są gotowe do zbioru? Ich muszla robi się twarda i mocno wywinięta.


– Ślimaki zbieramy wraz z rodziną i przyjaciółmi, zazwyczaj w 6–7 osób. Często też sąsiedzi z okolicy przychodzą nam pomóc z czystej ciekawości – mówi z uśmiechem hodowczyni. Ślimaki zbierane są do 5-kg worków żyłkowych. Następnie pozostawiane są na 3–4 dni na dworze po to, aby do końca się oczyściły.

– Żeby pobudzić ślimaki do aktywności, w tym przypadku do wypróżnienia, codziennie zraszamy worki wodą – podkreśla Piotr Płuska. Później w dużej wannie są dokładnie myte ze wszystkich pozostałości, a następnie trafiają z powrotem do worków i do suszarni.


ślimaki


– Podczas zasuszania ślimak chowa się w muszli, zamyka błoną, tzw. epifragmą i jest gotowy do segregacji – podkreśla hodowca. Suszone są 4–7 dni w suchym i przewiewnym miejscu.

Segregacja ślimaków i podział na klasy

Ostatnim etapem jest segregacja ślimaków. Wysypuje się je z worków i dzieli na pierwszo- i drugoklasowe.


– W naszym gospodarstwie ślimaki pierwszej klasy stanowią ok. 90%, pozostałe to ślimaki drugiej klasy i tzw. odpad – mówi Piotr Płuska. Ślimaki drugoklasowe to takie, które mają niedoskonałości, czyli np. białe przebarwienia na skorupce lub brak wywinięcia na muszli, co oznacza jej kruchość.


Ślimak drugiej klasy jest pełnowartościowy jako mięso, ale jest nieco tańszy ze względu na to, że mięso tego ślimaka trzeba pozyskać ręcznie. Ślimak w pierwszej klasie trafia do potraw w całości – wyjaśnia.


Posegregowane ślimaki lądują z powrotem w workach i trafiają do chłodni w celu hibernacji tych mięczaków. Panuje tam temperatura ok. 5–8°C.

– W ubiegłym roku wyprodukowaliśmy 285 ton małego ślimaka. Z tego większość trafiła do tuczu do innych hodowców, a 18 ton utuczyliśmy u siebie i sprzedaliśmy branży spożywczej jako gotowy produkt – mówi hodowca. Po całym cyklu hodowlanym pomieszczenia są sprzątane, myte i przygotowywane do rozpoczęcia kolejnego sezonu.

Europa zajada się polskimi ślimakami

U nas króluje schabowy, a na francuskich stołach ślimaki i to właśnie do tego kraju trafia znaczna część produkcji tych mięczaków spod Łowicza.

– Nasze ślimaki oprócz Francji trafiają również do Włoch i Hiszpanii – podkreśla hodowca.

– W Polsce sprzedaż jest znikoma, aczkolwiek nasze ślimaki można zjeść w jednej z łódzkich restauracji – zdradza pani Bogusława.

Wymagana wielkość towarowa ślimaka to 18–20 gramów w przypadku gatunku Helix Aspersa Maxima i 6–9 lub 10–12 gramów w przypadku Helix Aspersa Miller. Ich cena w hurcie to ok. 16–17 zł/kg. Cena małych ślimaków do dalszego tuczu ustalana jest indywidualnie.

– Klienci sami odbierają ślimaki, ale również my organizujemy ich wysyłkę. Najdalej organizowaliśmy transport aż do Afryki. Nasze ślimaki musiały pokonać ponad 13 tys. kilometrów – przyznaje. Początki jednak nie były takie kolorowe. Piotr Płuska, decydując się na hodowlę ślimaków, nie miał zagwarantowanego rynku zbytu.

– Gdy zaczynaliśmy te 10 lat temu wysyłaliśmy maile z ofertą do wszystkich firm, które wyświetliły nam się w Internecie i które miały jakikolwiek związek ze ślimakami. Czasami na kilkadziesiąt maili otrzymywaliśmy tylko jedną zwrotną odpowiedź – opowiada o swoich początkach. Jak wskazuje hodowca, media społecznościowe robią dużą robotę.


Mamy tak duże zainteresowanie ślimakami ze strony naszych klientów, że od przyszłego roku planujemy również uruchomić skup tych mięczaków. Nasze możliwości produkcyjne są ograniczone, więc myślę, że w ten sposób uda nam się jeszcze bardziej rozwinąć biznes – dodaje.

dm
fot. Sierszeńska, firmowePicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 12/2022

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)