Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Czy polscy rolnicy mają szansę na większe dopłaty?

Obrazek

Jest spór o dopłaty obszarowe dla rolników. Ich wyrównania do poziomów unijnych domaga się Prawo i Sprawiedliwość. Jednak pieniądze, jakie otrzymują polscy rolnicy z tego tytułu, to tylko część unijnego wsparcia – informuje Polskie Radio.

Bartłomiej Czekała9 lipca 2015, 11:53

Przewodniczący komisji rolnictwa w europarlamencie Czesław Siekierski z PSL zwraca uwagę, że funkcjonuje również drugi filar pomocy, jakim jest  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W ramach tego programu Polska otrzymuje jedną z najwyższych pomocy na rozwój infrastruktury, sprzętu oraz gospodarstw w Unii Europejskiej.

Pogodzenie dwóch racji
Prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego zwraca uwagę, że wypowiedź europosła świadczy o tym, że PSL chce się z jednej strony włączyć w kampanię wyborczą, ale rozumie też racje europejskie.

– Połączenie tych dwóch punktów widzenia jest bardzo rozsądne – mówi profesor. Tych pieniędzy nie rozdziela rynek, ale, że są to decyzje polityczne – dodaje.

Eksperci przypominają, że wyrównania dopłat nie da rozwiązać się na poziomie krajowym, ale unijnym.  Kamil Maliszewski, analityk Domu Maklerskiego mBanku mówi, że z punktu widzenia politycznego jest niewiele do ugrania.  

– Pieniądze dla rolników sumują się do najwyższych na poziomie europejskim. Trudno liczyć na to, by takie państwa jak Francja, czy państwa nierolnicze, jak Wielka Brytania, chciały dać nam jeszcze więcej środków na nasze rolnictwo – komentuje Maliszewski.  

Polska wieś zyskała
Prof. Adam Noga przypomina, że statystyki wyraźnie pokazują, że po wejściu Polski do Unii, dochody polskiej wsi ogromnie się zwiększyły i zaczynają się zbliżać do dochodów miast.
Jednak ostanie lata nieco odwróciły tę sytuację.

– Generalnie, jeśli popatrzymy na dochód na osobę w gospodarstwach wiejskich, to w ostatnich latach rośnie on zdecydowanie wolniej niż w miastach i rozwarstwienie postępuje – mówi Kamil Maliszewski.

Nie zmienia to jednak faktu, że mamy bardzo dobry eksport płodów rolnych.

– Mamy 6 mld nadwyżki w eksporcie płodów rolnych, a wielu eurosceptykom się  wydawało, gdy wchodziliśmy do Unii, że będziemy na minusie – podkreśla prof. Adam Noga.   gr

Fot. Sierszeńska

Więcej czytaj na gospodarka.polskieradio.plPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)