Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Czy system dotacji do zakupu węgla uchroni konsumentów przed zawyżaniem cen?

Obrazek

Sejm przyjął ustawę gwarantującą gospodarstwom domowym niższe ceny węgla. Tylko w tym roku na ten cel rząd chce wydać 3 mld zł. Czy w systemie dofinansowań uda się uniknąć spekulacji i zawyżania cen?

wk24 czerwca 2022, 12:48

Sejm uchwalił rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw, która ma pomóc konsumentom w kupnie tańszego węgla.
- Dostarczenie Polakom węgla w dobrej cenie jest najwyższym priorytetem naszego rządu- przekonywała w Sejmie Anna Moskwa minister klimatu i środowiska.

Wzrost cen węgla to jeden z efektów agresji Rosji na Ukrainę, która spowodowała wprowadzenie embarga na tani rosyjski węgiel. Z informacji z centralnej ewidencji emisyjności budynków wynika, że na dzień 7 czerwca 2022 r. w Polsce było zarejestrowanych w domach jednorodzinnych 1 784 647 kotłów na węgiel i paliwa węglopochodne.

Mechanizm obniżenia cen węgla

Dlatego rząd przygotował a Sejm uchwalił w czwartek ustawę, w której zapisano wprowadzenie mechanizmu rekompensat dla podmiotów wprowadzających w 2022 r. do obrotu następujące paliwa stałe:

  • węgiel kamienny,
  • brykiet
  • pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego.

Warunkiem przyznania rekompensaty jest sprzedaż odbiorcom tych paliw po cenie nie wyższej niż 996,60 złotych brutto za tonę , w celu wykorzystania przez gospodarstwa domowe na ich potrzeby własne. Maksymalna ilość węgla, za którą przedsiębiorca sprzedający węgiel może uzyskać rekompensatę, wynosi 3 tony dla jednego gospodarstwa domowego.

– System został tak skonstruowany, aby uniknąć zachęt do spekulacji i nie dopuścić do podwyższania cen sprzedaży. Udział w systemie rekompensat jest dobrowolny, nie muszą w nim uczestniczyć wszyscy sprzedawcy, ale ten, kto przystąpi do systemu, będzie zobowiązany do sprzedaży węgla po cenie nie wyższej niż 996 zł. Jednocześnie rząd dopłaci takiemu sprzedawcy 1073,13 zł do każdej sprzedanej w tej cenie tony. Ten system gwarantuje, że z jednej strony odbiorca będzie miał tani węgiel, a sprzedawca nie będzie ponosił strat – tłumaczyła w Sejmie posłanka Ewa Kozanecka z PiS.

Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny

Rekompensaty będą finansowane ze środków zgromadzonych na rachunku państwowego funduszu celowego, pod nazwą: ”Funduszu Wypłaty Różnicy Cen”. Maksymalny łączny limit wydatków Funduszu w 2023 r. wynosi 3 mld zł

wk
fot. PixabayWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)