Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Czy to koniec delty Nilu? 60 mln ludzi zostanie bez dostępu do wody pitnej

Obrazek

Delta Nilu znajduje się w obliczu zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem metalami ciężkimi, erozją wybrzeża, czy intruzją wody morskiej. Takie informacje podał Uniwersytet Południowej Kalifornii. Delta Nilu jest również źródłem wody pitnej, a także wody wykorzystywanej do nawadniania upraw.

Maryia Khamiuk26 marca 2023, 11:30
Nil znany jest jako najdłuższa rzeka na świecie, od której zależne jest życie ponad 60 milionów ludzi. Wpływ zanieczyszczenia, widoczny jest szczególnie w Egipcie, najbardziej zaludnionym, a zarazem suchym kraju. Egipt jest całkowicie zależny od rzeki, jest to jedyne źródło wody pitnej i wody, która wykorzystywana jest do nawadniania upraw.

Nieodwracalne zanieczyszczenia

Badanie prowadzone przez Essama Heggy’ego z amerykańskiej uczelni USC Viterbi School of Engineering wykazało, że osad na dnie Nilu jest zanieczyszczony metalami ciężkimi;
  • kadmem,
  • niklem,
  • chromem,
  • miedzią,
  • ołowiem i cynkiem.
Zanieczyszczenia te pochodzą głównie z nieoczyszczonych ścieków rolniczych, ścieków komunalnych i przemysłowych, a brak odpowiedniego uzdatniania wody powoduje wzrost stężenia metali ciężkich.


Zobacz także: Egipt wycofuje się z porozumienia zbożowego ONZ. Jaka jest przyczyna?


Naukowcy zauważyli, że znaczna część zanieczyszczenia metalami ciężkimi jest nieodwracalna, ale naukowe środki ochrony sugerowane w badaniu mogą spowolnić degradacje środowiska. Według badań zwiększone spiętrzenie Nilu wpłynie na zaostrzenie zanieczyszczenia metalami ciężkimi. Zapory wodne, które zostały zbudowane w górnym biegu rzeki, zakłócają jej naturalny przepływ, co niekorzystnie wpływa na jej zdolność do wypłukiwania zanieczyszczeń do Morza Śródziemnego.

„Równowaga jest wyzwaniem, a konsekwencje obu wyborów są wymierne”

- Pogarszający się niedobór wody i szybki wzrost populacji w Egipcie, sięgający ponad 100 milionów, postawiły lokalne władze przed dylematem, czy zapewnić wystarczającą ilość wody dla rolnictwa, aby zabezpieczyć dostawy żywności poprzez ponowne wykorzystanie nieoczyszczonej rolniczej wody drenażowej, czy też zachować stan Nilu – powiedział współautor badania Abotalib Z. Abotalib.
Przeprowadzone badanie podkreśla pilną potrzebę prowadzenia dalszych kontroli nad wpływem nieoczyszczonej wody na środowisko. Delta Nilu to niewątpliwie ważny ekosystem, od którego zależy przetrwanie milionów ludzi. Wyniki badań to wezwanie rządu i organizacji na całym świecie do wspólnej pracy, aby chronić cenne zasoby przyrody dla przyszłych pokoleń.

mkh na podst. Uniwersytet Południowej Kalifornii, phys.org, AGU Advancing Earth And Space Science
fot. envato.elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)