Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Czy zboże i mięso z polski będą eksportowane do Wietnamu i Korei?

Obrazek

Nawiązanie współpracy Polski w zakresie eksportu mięsa i zbóż do Republiki Korei i Wietnamu jest szansą dla polskich hodowców i przetwórców. W związku z tym sekretarz stanu, Lech Kołakowski wraz z Głównym Lekarzem Weterynarii, Pawłem Niemczukiem przebywali w delegacji na terenie powyższych państw, gdzie prowadzili rozmowy z przedstawicielami rządu.

Justyna Czupryniak5 marca 2023, 08:00

Ponad tygodniowa delegacja i wiele ustaleń

Delegacja przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwała od 17 do 25 lutego 2023 r. Głównym celem pobytu w Republice Korei i Wietnamie były negocjacje związane z eliminacją barier dla eksportu polskiego mięsa do powyższych państw. Przedstawiciele polskich i zagranicznych władz dyskutowali również na temat wsparcia polskich hodowców bydła, świń i drobiu oraz producentów owoców miękkich, którzy uczestniczą w kampanii promocyjnej: Europa Pełna Smaków — tradycja i jakość, realizowanej w Seulu i Ho Chi Minh City. Poruszona została także kwestia eksportu polskiego zboża do Korei i Wietnamu.

Dlaczego Polska chce współpracować z Koreą?

W rozmowie z sekretarzem stanu uczestniczył wiceminister spraw zagranicznych Kang Jae-Kwon i wiceminister rolnictwa, żywności i obszarów wiejskich Kim In-Joong. W trakcie dyskusji poruszona została kwestia rozwoju współpracy w sektorze rolnym pomiędzy Polską a Koreą.

Zdaniem Lecha Kołakowskiego, znaczenie Republiki Korei dla Polski jest wysokie ze względu na łączące nasz kraj z Koreańczykami strategiczne partnerstwo, dlatego ważne jest to, by dialog związany z rozwojem sektora rolnictwa został nawiązany.

– Republika Korei jest dla Polski ważnym partnerem, z którym łączy nas strategiczne partnerstwo. Współpraca w sprawach rolnych powinna być równie ważnym i przynoszącym wymierne efekty elementem dialogu realizowanego przez nasze kraje jak kwestie obronności czy energetyki – zaznaczył sekretarz stanu Lech Kołakowski.

Jak przyznał wiceminister Kołakowski, prace nad zakończeniem procedur dostępowych dotyczących eliminacji barier w handlu towarami rolnymi z Koreą powinny zostać jak najszybciej zakończone, dzięki czemu możliwe byłoby rozpoczęcie eksportu drobiu, wieprzowiny i wołowiny z Polski do Korei. W związku z chęcią podjęcia współpracy wiceszef MRiRW zwrócił się z prośbą do przedstawicieli władz Korei o ograniczenie czasu realizacji przeznaczonego na procedury do minimum.

– Postęp w pracach nad otwieraniem rynku jest niezbędny dla dalszego rozwoju polsko-koreańskiej współpracy gospodarczej. Chcielibyśmy, aby polska żywność w coraz większym stopniu obecna była na rynku koreańskim. Jest ona nie tylko wyjątkowo smaczna, ale przede wszystkim bezpieczna, ponieważ jest wytwarzana wg wymagających norm obowiązujących w Unii Europejskiej – zapewnił wiceminister Kołakowski.

Obecnie polska żywność jest eksportowana do 200 państw, wśród których znajdują się USA i Izrael.

Jak długo będą trwały procedury dostępowe w Korei?

Jak się okazało, spotkania członków polskiego i koreańskiego rządu przyniosły oczekiwane rezultaty. Strona koreańska wyraziła chęć wzmacniania relacji na poziomie rolnictwa, zapewniając o podjęciu próby działania, mającego na celu rychłe sfinalizowanie trwających procedur dostępowych. Dla potwierdzenia swojej przychylności Koreańczycy zaakceptowali wzory świadectw zdrowia dla mięsa wieprzowego i drobiowego, które w przyszłości będzie eksportowane do Korei. Zanim to jednak nastąpi, konieczne będzie zatwierdzenie zakładów polskich przez Koreę.

Wietnamczycy będą kontynuowali współpracę z Polską

W 2022 r. na I posiedzeniu polsko-wietnamskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa, rozpoczęła się procedura uzgodnień dostępowych, w związku z czym tematem spotkania, w którym wziął udział Lech Kołakowski i tamtejszy wiceminister rolnictwa Phung Duc Tienem i Nguyen Van Than była kontynuacja uzgodnień dostępowych.

Czy na wietnamski rynek będzie trafiało coraz więcej mięsa?

Wietnamski rynek od 2022 r. otwiera się dla eksporterów mięsa z Polski. W ciągu minionego roku zanotowano wyższy wskaźnik sprzedaży mięsa gęsiego, wołowego i kaczego na wietnamskie rynki. Usatysfakcjonowany Lech Kołakowski złożył podziękowania za współpracę i wyraził nadzieję na zatwierdzenie w najbliższej przyszłości świadectw weterynaryjnych dla eksportowanych mięs. Dodatkowym atutem byłoby otwarcie wietnamskiego rynku na eksport borówki wysokiej.

Dlaczego nawiązywanie współpracy z Wietnamem jest tak korzystne dla Polski?

Stopniowe rozszerzanie przez Wietnamczyków listy towarów, które mogłyby być eksportowane do ich państwa, umożliwi zniwelowanie ujemnego salda wymiany produktami rolnymi, które w 2022 r. wyniosło 150 mln euro.

Czy Wietnamczycy zgodzili się na prośby Polaków?

Finał negocjacji prowadzonych w Wietnamie również okazał się pozytywny w skutkach dla Polski. Wiceminister rolnictwa VN Phung Duc Tien poinformował, że wietnamski rząd podejmuje kroki i kolejne etapy pracy związane z otwieraniem wietnamskiego rynku na polskie produkty. Tien przyznał także, że Wietnam pozostaje w intensywnym dialogu z Polską w kwestii rolnictwa mi.in. w aspekcie uzgodnienia zapisów świadectw weterynaryjnych, dzięki którym polscy eksporterzy będą mogli sprzedawać mięso do Wietnamu. Przedstawiciele wietnamskiego ministerstwa wyrazili również chęć rozwoju relacji na poziomie eksperckim w zakresie akwakultury.

Czy polskie zboże będzie eksportowane do Wietnamu i Korei?

Przedstawiciele polskiego rządu zaproponowali również władzom Wietnamu i Korei otwarcie rynków na eksport polskiego zboża. W związku z powyższym Lech Kołakowski przedstawił ofertę dotyczącą takich operacji.

Polscy przedsiębiorcy chcą eksportować żywność do Wietnamu i Korei.

Polskie towary są atrakcyjne dla Wietnamczyków i Koreańczyków, dlatego nawiązanie współpracy z tamtejszymi rynkami może przynieść wiele korzyści obu stronom. Pojawienie się przedsiębiorców na wydarzeniach w ramach programu Europa Pełna Smaków — tradycja i jakość dodatkowo podsyciły ich ciekawość. Dzięki udziałowi przedstawicieli MRiRW w imprezie możliwe było zaprezentowanie bogatej oferty handlowej i informacji na temat systemu nadzoru nad bezpieczeństwem żywności w Polsce również w środowisku mediów.

Korzyści płynące ze współpracy Polski z Azją

Obecności polskich produktów na azjatyckich rynkach nie jest nowością. Polskie towary trafiają na stoły mieszkańców Chin, Wietnamu i Republiki Korei w większej lub mniejszej ilości. Wizyta przedstawicieli rządu u azjatyckich partnerów świadczy o podejmowanych przez nich działaniach mających na celu zintensyfikowanie otwarcia rynków. Jednym z przedsięwzięć planowanych na 2023 r. w związku z promowaniem polskiego rolnictwa, jest wystawienie polskich stoisk na targach w Japonii, Republice Korei, Singapurze i Hongkongu.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: gov.plPicture of the author
Autor Artykułu:Justyna Czupryniak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)